Mnogi uživamo v sproščujoči kopeli, a zdravniki pravijo, da je tuširanje ne le hitrejše in varčnejše z vodo, temveč tudi bolj higienično. V tem članku razkrivamo pet razlogov, zakaj je tuš boljša izbira od kopeli, in kako lahko kljub temu občasno uživate v kopanju brez skrbi.
1. V kadi se ne očistite popolnoma
Ko ležite v kadi, je v vodi le spodnji del telesa. Prsa, ramena in vrat so večinoma nad vodo in so očiščeni le, če jih namensko potopite ali oplaknete. Tuš pa enakomerno očisti celotno telo, saj voda teče po vseh predelih, kar zagotovi temeljito higieno.
2. Na koži imamo ogromno bakterij
Raziskava iz leta 2007 je pokazala, da je naša koža pravi »živalski vrt« bakterij – kar 8 % jih še ni bilo znanstveno opisanih. Med kopanjem v kadi te bakterije ostanejo v vodi, v kateri ležite, medtem ko jih tuš hitro spere v odtok. Hitrejše odstranjevanje bakterij zmanjša tveganje za draženje kože ali okužbe.
3. Stoječa voda zadržuje umazanijo
Glavna razlika med tušem in kopeljo je v odtoku. Pri tuširanju umazanija, znoj in odmrle kožne celice takoj odtekajo v kanalizacijo. V kadi pa se kopičijo v vodi, v kateri sedite, kar je še posebej neugodno po fizično napornih aktivnostih, kot sta delo na vrtu ali intenzivna vadba.
4. Kad ni nikoli povsem čista
Tudi če vaša kad na videz sije, ni nujno čista. Po besedah dr. Ryana Petersona, doktorja medicine, se v kadi po vsaki uporabi naberejo bakterije, ki ostanejo na površini, če je ne očistite temeljito. Tuš kabina je lažje vzdrževana, saj voda ne stoji, bakterije pa se manj zadržujejo na površinah.
5. Vroča voda v kadi škodi koži
Le redko kdo se kopa v hladni vodi, vroča voda pa koži škoduje. Visoke temperature odstranijo naravni zaščitni sloj kože, kar povzroči izsušitev, izgubo elastičnosti in hitrejše staranje. Tuširanje omogoča uporabo tople ali mlačne vode, kar je za kožo nežnejše in ohranja njeno naravno ravnovesje.
Kdaj je kopel vseeno koristna?
Kopel ni povsem prepovedana – ima svoje prednosti. Sprošča stres, lajša mišične napetosti, izboljšuje spanec in lahko celo pomaga pri blaženju depresivnih občutkov, kot kažejo raziskave. Vendar je priporočljivo kopel omejiti na občasno razvajanje in upoštevati naslednje:
- Pred kopanjem kad temeljito očistite z razkužilom.
- Uporabite mlačno vodo, da zaščitite kožo.
- Po kopeli se na hitro splaknite pod tušem, da odstranite morebitne ostanke bakterij ali umazanije.
Praktični nasveti za Slovenijo
- Varčevanje z vodo: V Sloveniji, kjer cenimo trajnost, je tuširanje okolju prijaznejše, saj porabi manj vode (povprečno 50–80 litrov v primerjavi z 150–200 litri za kopel).
- Vzdrževanje kadi: Če uporabljate kad, po vsaki uporabi uporabite čistila, ki so na voljo v slovenskih trgovinah, kot so ekološka čistila ali razkužila na osnovi kisa.
- Nega kože: Po tuširanju uporabite vlažilno kremo, saj lahko trda voda v nekaterih regijah Slovenije dodatno izsuši kožo.
- Higienski standardi: V slovenskih gospodinjstvih je higiena na visoki ravni, zato redno čiščenje tuš kabine ali kadi preprečuje nabiranje bakterij.
Zakaj je to pomembno za vas?
Tuširanje je hitrejša, bolj higienična in okolju prijaznejša alternativa kopelim, ki obenem varuje zdravje vaše kože. Z izbiro tuša prihranite čas, vodo in zmanjšate tveganje za bakterijske okužbe, hkrati pa lahko občasno uživate v kopeli za sprostitev. Začni že danes – prilagodi svojo higiensko rutino, redno čisti kopalniške površine in poskrbi za zdravo kožo!