Kako digitalna olepšava spreminja pogled na lepoto in kako jo uporabljati pametno?
Vpliv lepotnih filtrov na dojemanje lepote
Po nekaterih ocenah do 90 % mladih žensk uporablja lepotne filtre na družbenih omrežjih – gladi kožo, poudarja ličnice ali doda ličila. Tudi otroci, v Sloveniji že od desetega leta, obdelujejo fotografije. Leta 2018 so plastični kirurgi opozorili na «snapchat dismorfijo» – ljudje so želeli izgledati kot na obdelanih selfijih in na posvetih kazali slike z željami po ožjem nosu ali ostrejših ličnicah.
Raziskave kažejo, da pretirana uporaba filtrov negativno vpliva na samopodobo, kar lahko vodi v stres, nizko samozavest in slabo razpoloženje. Hkrati pa tisti, ki so že nezadovoljni s svojo zunanjostjo, pogosteje posegajo po filtrih.
Kdaj filtri pomagajo
Obdelava je smiselna za posebne priložnosti, kot so poroke ali umetniške fotografije (npr. v vlogi vile). Uporabni so tudi za hitro retuširanje mozolja pred klicem ali prenosom, kar olajša komunikacijo v digitalnem svetu.
Kako uporabljati filtre brez škode
Psihologi svetujejo: opazujte, koliko časa porabite za vsebino in kakšne misli sproža. Po objavi preverite, ali vas mika šteti všečke, se primerjati z drugimi ali se počutite bolje/slabše. To pomaga k bolj zavestni uporabi.
Koristen nasvet za ravnovesje
Da filtri ne bi škodili samozavesti, omejite čas na družbenih omrežjih in se osredotočite na resnične dejavnosti – sprehode, hobije ali pogovore s prijatelji. Redno si ogledujte svoj obraz brez filtrov, na primer v ogledalu ob naravni svetlobi, da ohranite stik s svojo pristno podobo. Če opazite, da vas obdelane slike spravljajo v slabo voljo, poskusite teden dni brez filtrov – to lahko povrne občutek zadovoljstva z lastnim videzom.
Filtri so orodje – pametna uporaba lahko pomaga, pretiravanje pa škodi. Izbira je vaša!