Homov Koristni nasvetiPsihološki nasvet Je spravni seks res tako dober, kot pravijo?

Je spravni seks res tako dober, kot pravijo?

avtor Julija
Je spravni seks res tako dober, kot pravijo?

Spravni seks je pogosto opevan kot čudežna rešitev za spore, toda ali res deluje tako dobro, kot trdijo? Raziskava o bonobih, objavljena v reviji Royal Society Open Science, kaže, da ti primati uporabljajo seks za reševanje konfliktov in krepitev vezi. Kaj pa pri ljudeh? Spravni seks ima svoje prednosti, a tudi pomembne nianse, ki jih ne smemo spregledati. V tem članku raziskujemo, kako spravni seks vpliva na odnose, kdaj pomaga in kdaj lahko celo škoduje. Preberi in odkrij, ali je res vse tako preprosto, kot se zdi!

Spravni seks pri bonobih: lekcija iz narave

Bonobi, naši bližnji sorodniki med primati, so znani po tem, da spravni seks uporabljajo kot orodje za pomiritev napetosti. Po prepiru se pogosto zatečejo k spolnim stikom, ki sproščajo oksitocin – hormon povezovanja – in hitro vzpostavijo mir. Raziskava potrjuje, da spravni seks pri bonobih zmanjšuje agresijo in krepi socialne vezi. A ljudje nismo bonobi – naša čustva in odnosi so bolj zapleteni, zato spravni seks pri nas ni univerzalna rešitev.

Je spravni seks res tako dober, kot pravijo?

Kako deluje spravni seks pri ljudeh?

Tudi pri ljudeh spravni seks sprošča oksitocin, ki lahko pomiri napetost in okrepi občutek bližine. »Med spolnostjo se sproščajo hormoni, ki lajšajo stres in spodbujajo čustveno povezanost, kar olajša spravo,« pravi Esperanza Gil, psihologinja in seksologinja. Po konfliktu lahko spravni seks deluje kot začasni »lepilni trak« za odnos, saj preusmeri pozornost z jeze na intimnost. A tu nastopi prva niansa: ali res reši spor, ali ga le pomete pod preprogo?

Prednosti spravnega seksa

Spravni seks ima svoje svetle trenutke. Če je konflikt manjši – recimo prepir o tem, kdo bo pomil posodo – lahko hitro povrne harmonijo. Fizična bližina zmanjša občutek odtujenosti, ki pogosto spremlja nesoglasja. Poleg tega je lahko spravni seks intenziven, saj se čustvena nabitost prepira preliva v strast. »Transfer vzburjenja« – ko jeza poveča srčni utrip in ta energija preide v spolno željo – je znanstveno dokazan pojav, ki lahko naredi spravni seks še posebej vznemirljiv.

Pasti spravnega seksa

Vendar spravni seks ni čarobna palčka. Če gre za globlji konflikt – denimo zaupanje ali neizrečene zamere – seks sam po sebi ne reši ničesar. »Če osnovnega problema ne naslovimo, se bo kmalu vrnil, morda celo v hujši obliki,« opozarja Gilova. Raziskave, kot je študija Maxwell in Meltzer (2020), kažejo, da pari po spravnem seksu pogosto občutijo manj zadovoljstva kot po običajnem, saj jeza in nerešeni občutki ostanejo v ozadju. Poleg tega lahko spravni seks postane nezdrav vzorec v odnosih, kjer komunikacija nadomesti zgolj fizičnost.

Kdaj spravni seks škodi?

Stalno zatekanje k spravnemu seksu kot rešitvi ima temno stran. V nekaterih primerih pari preskočijo pogovor in opravičilo, kar vodi v tiho kopičenje zamer. Še huje, v toksičnih odnosih lahko spravni seks služi kot vaba, ki partnerja zadrži v začaranem krogu prepirov in strasti. »Intenzivni trenutki po sporu lahko ustvarijo lažen občutek, da je vse v redu, a to ni resnična sprava,« poudarjajo strokovnjaki. Bonobi morda ne potrebujejo besed, mi pa jih.

Je spravni seks res tako dober, kot pravijo?

Boljše kot spravni seks? Pogovor!

Medtem ko spravni seks pri bonobih deluje kot instinktivna rešitev, ljudje potrebujemo več. Študije kažejo, da pari, ki se po prepiru odkrito pogovorijo in poiščejo razumevanje, dolgoročno doživljajo večje zadovoljstvo – tako v odnosu kot v spolnosti. Spravni seks je lahko začetek, a brez komunikacije ostane le začasna tolažba. Prava moč je v tem, da se soočimo s konfliktom, ne da ga le preložimo.

Spravni seks: da ali ne?

Je spravni seks tako dober, kot pravijo? Odvisno. Pri manjših nesoglasjih je lahko čudovit most do sprave, podkrepljen z naravnimi hormoni in strastjo. A pri resnih težavah je le obliž, ki ne zaceli rane. Razlika med nami in bonobi je v tem, da imamo možnost – in odgovornost – govoriti. Uporabi spravni seks kot dodatek, ne kot nadomestilo za reševanje sporov. Naslednjič, ko pomisliš na spravo v postelji, se vprašaj: je to res vse, kar potrebujeva?

Morda vam bo tudi všeč

Pustite komentar