Ustanovitelj Microsofta napoveduje prihodnost z manj delovnimi obveznostmi in več prostega časa – vse zahvaljujoč tehnologiji.
Si predstavljate izjemno dolg konec tedna? Bill Gates, soustanovitelj Microsofta in vizionar, pravi, da bi se naša delovna obveznost čez približno desetletje lahko skrčila na zgolj dva dni na teden. Razlog? Ljudje za mnoge stvari ne bomo več potrebni, saj bodo naloge prevzeli umetni sistemi. Gates, znan po svojih natančnih napovedih – v knjigi Business at the Speed of Thought iz leta 1999 je napovedal pametne telefone, virtualne asistente in spletne finance – meni, da nas tehnologija vodi v novo dobo. Zakaj torej Bill Gates verjame, da bomo delali le dva dni na teden? Odkrijte njegovo vizijo in kaj pomeni za našo prihodnost!
Kako bo videti delo v prihodnosti po Gatesovem mnenju?
»Kako bo videti delo? Morda bomo delali le dva ali tri dni na teden?« se je Gates retorično vprašal v oddaji The Tonight Show. To ni prva njegova napoved te vrste – že pred leti, ob vzponu ChatGPT-ja, je nakazal podoben scenarij. Predstavlja si svet, kjer bo malo dela postalo norma, večina pa se bo spraševala, kako zapolniti obilico prostega časa. Za nekatere guruje, ki čas vidijo kot največje bogastvo, je to sanjski scenarij. A ali bo res tako za vse? Gates verjame, da bomo zahvaljujoč tehnologiji, zlasti umetni inteligenci (UI), rešili večino rutinskih nalog, kar bo drastično spremenilo naš delovnik.
Navdih iz imaginarnega Kirgistana
Gatesova vizija spominja na knjigo Pisma iz Kirgistana Silvana Agostija, kjer avtor opisuje izmišljeno družbo z le tremi delovnimi urami na dan. Preostali čas ljudje namenijo ustvarjalnosti, družini in uživanju življenja. V tem svetu delo ni breme, saj vsi delajo z veseljem in v eni uri naredijo toliko kot prej v celem dnevu. Gates sicer predlaga vertikalno skrajšanje dela na dva dni na teden, a ideja je podobna – tehnologija bi lahko sprostila čas za tisto, kar res šteje. Zakaj Bill Gates verjame, da bomo delali le dva dni na teden? Ker vidi UI kot rešitev za produktivnost, ki presega človeške zmogljivosti.
Vsi ne bomo deležni te prihodnosti
A realnost ni tako preprosta. Gatesova napoved je bolj špekulacija kot zagotovilo. Že zdaj občutimo vpliv tehnologije – včasih kot prednost, drugič kot skrb. Po njegovem mnenju bodo zdravniki in učitelji med prvimi, ki jih bo nadomestila UI, saj bodo agenti nudili cenejše zdravstvene nasvete in poučevanje. Ostali nam bodo le še »scenski« poklici, kot je profesionalni šport, kjer roboti ne morejo nadomestiti človeške drame. »Nekaj stvari si bomo rezervirali zase, a proizvodnja, transport in pridelava hrane bodo sčasoma rešeni problemi,« pravi Gates. To pomeni, da bi lahko mnogi delavci postali odvečni.
Smo res veseli, če ne bomo več delali?
Takšne napovedi prinašajo dve težavi. Prva je pretirano navdušenje – zakaj bi bili vsi veseli, če ne bomo delali? Za nekatere je delo vir identitete in zadovoljstva, za druge breme. Kako bo to vplivalo na osebni razvoj? Če ne bomo študirali ali se trudili za kariero, kaj nas bo gnalo naprej? Poleg tega bo ta prihodnost verjetno rezervirana le za bogate, tehnološko napredne družbe, medtem ko bodo revnejše regije ostale izključene. Zakaj Bill Gates verjame, da bomo delali le dva dni na teden, je jasno – vidi tehnologijo kot osvoboditeljico –, a kdo bo imel koristi, ni tako očitno.
Kaj pa razporeditev bogastva?
Druga težava je vprašanje dohodkov. Gates redko govori o prerazporeditvi bogastva, ki je ključno že danes, kaj šele v prihodnosti z malo dela. Če bo UI opravljala večino nalog, kako bomo zaslužili? Bo preživetje odvisno od milosti tehnoloških mogotcev? Delo je pogosto pot do neodvisnosti – čeprav je lahko stresno, je vprašanje, ali je krivo samo delo ali način, kako je organizirano in plačano. Zakaj Bill Gates verjame, da bomo delali le dva dni na teden, je povezano z njegovim optimizmom o UI, a brez rešitve za pravično porazdelitev koristi ostaja vizija nedokončana.
Prihodnost je negotova, a možna
Gatesova napoved odpira vrata razmisleku. Zakaj Bill Gates verjame, da bomo delali le dva dni na teden? Ker vidi, kako hitro UI spreminja svet – od zdravstva do izobraževanja. A pot do tja bo zahtevala prilagoditve, ki jih še ne razumemo povsem. Morda bo prihodnost res prinesla več prostega časa, a le, če bomo znali pametno upravljati tehnologijo in njene družbene posledice. Za zdaj je to le vizija – privlačna, a polna vprašanj.