Znanstveniki so na dnu Sredozemskega morja odkrili skrivnostne kroge, nastale pred več kot 20.000 leti. Med hipotezami o algah, starodavnih obalah in kraterjih raziskave iščejo njihov izvor ter si prizadevajo zaščititi edinstven ekosistem, ki je v nevarnosti.
Na dnu Sredozemskega morja, skoraj 120 metrov pod površjem, je bilo najdenih 1300 nepojasnjenih obročev. Kako so nastali in kaj pomenijo za oceanografijo? To vprašanje že več kot desetletje buri duhove znanstvenikov. Od prvega odkritja leta 2011 do danes raziskave razkrivajo zgodbo, ki sega v ledeno dobo in odpira nova vprašanja o podvodnem svetu. Tukaj je vse, kar morate vedeti o teh skrivnostnih formacijah in zakaj bi lahko spremenile naše razumevanje morja!
Začetek skrivnosti: odkritje obročev
V toplih septembrskih dneh leta 2011 je morska biologinja Christine Pergent-Martini skupaj z možem Gérardom in študentom Univerze na Korziki kartografirala morsko dno ob obali Korzike. Z uporabo sonarja so opazili nenavadne, popolne kroge, široke približno 20 metrov, z zatemnjenim središčem. Sprva so spominjali na ocvrta jajca, a podvodni posnetki niso razkrili njihovega izvora. Po dveh letih so odkritje predstavili na konferenci, a odgovorov ni bilo. Leta 2014 je nov poskus razlage prav tako obstal, saj je 1300 obročev na 15 kvadratnih kilometrih zahtevalo več sredstev in raziskav. Kako odstraniti tančico skrivnosti z obročev?
Laurent Ballesta in prelomna odprava
Leta 2020 se je v zgodbo vključil Laurent Ballesta, priznani morski biolog in fotograf, znan po ekstremnih podvodnih misijah. Zanimalo ga je, kaj skrivajo sredozemski obroči, zato se je odločil za potop ob obali Korzike. Na globini 120 metrov so se krožne formacije izrisale iz teme – v središču vsakega so bile strukture iz rdečih apnenčastih alg, obdane z rodoliti, majhnimi koralnimi algami. »Živo je,« je vzkliknil Ballesta. A čas na dnu je bil omejen – po 27 minutah so morali začeti dolg vzpon zaradi nevarnosti dekompresije.
Leta 2021 se je vrnil z novo strategijo. Z ekipo je tedne bival v površinski tlačni komori, kar jim je omogočilo daljše potope brez dolgotrajnih premorov. Tako so odkrili bogat ekosistem: redke rumene korale, hudičeve rakovice, ribe med bledo rožnatimi gorgonijami in prvo dokumentirano modro morsko polžjo v tem območju. A odkrili so tudi grožnjo – obroči ležijo pod pomorskimi potmi, kjer jih lahko uničijo sidra trgovskih ladij.
Razkritje izvora: 21.000 let stara zgodba
Da bi razvozlali skrivnost, so vzeli vzorce in opravili datiranje z ogljikom. Rezultati so osupnili: obroči so stari okoli 21.000 let in izvirajo iz zadnjega ledenega maksimuma, ko je bil morski nivo nižji, območje pa le 20 metrov pod površjem. Najverjetnejša hipoteza pravi, da so takrat na sončni svetlobi uspevale kolonije koralnih alg. Ko se je podnebje segrelo in je voda narasla, so alge potonile v temo, propadle in pustile za seboj krožne ostanke. Kasneje so jih ponovno naselile nove alge, kar je ustvarilo današnji ekosistem.
Pomen za oceanografijo in prihodnost
Sredozemski obroči niso le naravna čudesa – ponujajo vpogled v podnebne spremembe in zgodovino morja. Poleti 2023 se je Ballesta vrnil z znanstveniki in dvema podmornicama, da bi zbral dodatne podatke. Predlagali so uradno zaščito območja, a le del obročev je v zaščitenem morskem parku, preostali pa ostajajo ranljivi. Upravni odbor Morskega naravnega parka Cap Corse in Agriate že pripravlja predlog za omejitev sidranja, a postopek lahko traja leta.
Kako bi lahko ti obroči spremenili oceanografijo? Njihovo odkritje kaže, kako malo vemo o morskem dnu, in odpira možnost, da podobni pojavi čakajo drugje. »Morda jih je še več, ki jih še nismo našli,« pravi Christine Pergent-Martini. Poleg tega poudarjajo potrebo po zaščiti podvodnih ekosistemov pred človeškim vplivom. Sredozemski obroči so dokaz, da morje skriva zgodbe, ki lahko preoblikujejo naše razumevanje planeta – če jih le uspemo ohraniti.