Homov Okolje in znanost 5 dejstev o kapibarah – največjih in najbolj prikupnih glodavcih na svetu

5 dejstev o kapibarah – največjih in najbolj prikupnih glodavcih na svetu

avtor Julija
5 dejstev o kapibarah – največjih in najbolj prikupnih glodavcih na svetu

Ti živali hitro tečejo, se dobro razumejo z ljudmi, a imajo tudi nekaj čudnih navad – tukaj so zanimivosti o kapibarah!

1. Kapibare so največji glodavci na svetu

Kapibare so miroljubni rastlinojedci, ki živijo v Južni Ameriki. Imajo masivna telesa, kratke noge in zaobljen gobec. So največji glodavci na planetu in sorodniki morskih prašičkov, zato jih imenujejo tudi «vodne svinje». Lokalni prebivalci v Braziliji jih kličejo «kaapiara», kar pomeni «pojedalka tanke trave» – od tod izvira njihovo ime.

Odrasle kapibare tehtajo med 50 in 65 kilogramov, v dolžino merijo okoli 1,3 metra, v višino pa dosežejo 60 centimetrov. Največje zabeležene kapibare so tehtale do 91 kilogramov (samica iz Brazilije) in 73,5 kilograma (samec iz Urugvaja).

2. Kapibare odlično plavajo in tečejo

Kapibare so izvrstne plavalke, saj jim gosto telo in majhne plavalne kožice med prsti omogočajo lahkotno gibanje v vodi – v tem so podobne bobrom, s katerimi so v sorodu. Njihovi organi vida, sluha in vonja so visoko na glavi, kar jim omogoča opazovanje okolice med plavanjem. Pod vodo zadržijo dih do pet minut.

Tudi na kopnem so presenetljivo spretne. Dosežejo hitrost do 35 km/h, kar jim pomaga ubežati plenilcem.

5 dejstev o kapibarah – največjih in najbolj prikupnih glodavcih na svetu

3. Kapibare so družabne živali

Kapibare so zelo družabne in običajno živijo v skupinah po približno 10 osebkov. V deževnem obdobju se lahko združijo v skupine do 40 živali, v sušnem obdobju pa celo do 100, z dominantnim samcem na čelu.

Najbolj dejavne so ob zori in mraku, a se prilagajajo – če občutijo nevarnost, so budne ponoči in počivajo podnevi. Za sporazumevanje uporabljajo različne zvoke: lajanje, kokodakanje, godrnjanje, predeče mukanje, cviljenje in dolgo stokanje. Glasno tudi šklepetajo z zobmi, kar služi kot oblika komunikacije. Ti zvoki imajo različne pomene – od opozoril pred plenilci do izražanja prijateljstva ali komentarjev o vremenu.

Kapibare so prijazne tudi do drugih vrst. Pogosto sprejmejo osirotele živali ali tiste, ki jih zapustijo lastniki, in dovolijo pticam, zajcem ali celo opicam, da se vozijo na njihovih hrbtih. V ujetništvu se dobro razumejo z mačkami in psi. Do ljudi so prav tako prijazne in se pustijo božati, a pri divjih kapibarah je to tvegano zaradi možnosti prenosa bolezni, kot sta lymska borelioza ali pegasta mrzlica Skalnega gorovja, ki je lahko smrtna za otroke.

4. Prehranske navade kapibar so posebne

Kapibare se prehranjujejo z različnimi rastlinami – travami, žiti, mladimi poganjki, vejami, lubjem in listi. Uživajo tudi vodne rastline, kot so trstika, lokvanji in vodna špinača, ter sadje, kot so pomaranče, hruške in lubenice, če so na voljo.

Vendar imajo nenavadno navado, imenovano avtokoprofagija. Ker nimajo dolgega črevesja kot prežvekovalci, slabo predelajo vlaknine, zato pojedo lastne iztrebke, da iz hrane iztisnejo več hranil in nadomestijo izgubljeno vodo. Občasno tudi izbljuvajo vsebino želodca, jo znova prežvečijo in pogoltnejo, kar prav tako izboljša prebavo – podobno kot krave.

5 dejstev o kapibarah – največjih in najbolj prikupnih glodavcih na svetu

5. Kapibare imajo edinstvene sposobnosti

Kapibare so prilagojene tako na vodo kot na kopno, kar jih naredi edinstvene med glodavci. Njihova sposobnost plavanja in teka, skupaj z družabnostjo, jim omogoča preživetje v različnih okoljih. Poleg tega so znane po tem, da se hitro prilagajajo spremembam, kar jim pomaga izogibati se nevarnostim v naravi.

Prijazni velikani z nenavadnimi navadami

Kapibare so edinstvene – največji glodavci, odlični plavalci, družabne duše in mojstrice preživetja. Njihova prikupnost in nenavadne lastnosti jih delajo posebne v živalskem svetu!

Morda vam bo tudi všeč

Pustite komentar