Homov Lepota in zdravje Znanstveniki pravijo: Čas pitja kave lahko vpliva na dolgoživost

Znanstveniki pravijo: Čas pitja kave lahko vpliva na dolgoživost

avtor Julija
Znanstveniki pravijo: Čas pitja kave lahko vpliva na dolgoživost

Nedavno raziskovanje, objavljeno v reviji European Heart Journal, je pokazalo zanimivo povezavo med časom pitja kave in pričakovano življenjsko dobo. Ljudje, ki pijejo kavo zjutraj, imajo lahko nižje tveganje za smrt, zlasti zaradi srčnih bolezni, v primerjavi s tistimi, ki kavo pijejo čez dan ali je sploh ne uživajo. Tukaj so ključne ugotovitve o tem, kako čas pitja kave vpliva na zdravje.

Ugotovitve iz obsežne raziskave

Raziskava, ki je temeljila na podatkih Nacionalnega pregleda zdravja in prehrane (NHANES) od 1999 do 2018, je vključevala več kot 40.000 odraslih. Udeleženci so beležili, kaj so jedli in pili v 24-urnem obdobju, vključno s časom pitja kave. Z analizo so znanstveniki odkrili dve skupini: tiste, ki pijejo kavo zjutraj (od 4.00 do poldneva), in tiste, ki jo uživajo čez cel dan.

Znanstveniki pravijo: Čas pitja kave lahko vpliva na dolgoživost

Zjutraj je čas pitja kave ključen

Ljudje, ki pijejo kavo zjutraj, imajo 16 % nižje tveganje za smrt v primerjavi z nepivci kave, kažejo rezultati desetletnega spremljanja.

Manjše tveganje za srčne bolezni

Pri jutranjih pivcih kave je tveganje za smrt zaradi srčno-žilnih bolezni kar 31 % nižje kot pri tistih, ki kave ne pijejo.

Čas pitja kave čez dan brez učinka

Tisti, ki kavo pijejo razporejeno čez dan, niso pokazali statistično pomembnega zmanjšanja tveganja za smrt.

Količina zjutraj šteje

Več kave zjutraj je povezano z nižjim tveganjem za smrt, medtem ko količina čez dan ne kaže podobne koristi.

Podatki iz dodatnih študij

Dve dodatni raziskavi z več kot 1400 zdravstvenimi delavci sta potrdili podobne vzorce pri času pitja kave, kar krepi zanesljivost ugotovitev.

Možni razlogi: Cirkadiani ritmi

Pitje kave popoldne ali zvečer lahko zmoti naravni cikel spanja, kar vpliva na melatonin in poveča tveganje za visok krvni tlak ali srčne težave.

Protivnetni učinki

Kava vsebuje snovi, ki zmanjšujejo vnetja, ki so zjutraj naravno višja. Zato je čas pitja kave zjutraj morda bolj učinkovit.

Obsežna analiza zdravja

Raziskovalci so upoštevali dejavnike, kot so starost, kajenje, prehrana in gibanje, da bi zagotovili natančnost povezave med časom pitja kave in izidi.

Znanstveniki pravijo: Čas pitja kave lahko vpliva na dolgoživost

Opozorilo o vzročnosti

Čeprav je povezava jasna, raziskava ne dokazuje neposredne vzročne povezave med časom pitja kave in dolgoživostjo, saj je bila opazovalna.

Kaj pomenijo te ugotovitve?

Znanstveniki poudarjajo, da čas pitja kave lahko igra vlogo pri zdravju, še posebej pri zaščiti srca. Jutranja navada pitja kave bi lahko imela prednosti pred razpršenim uživanjem čez dan. Vendar gre za korelacijo, ne dokaz, zato je priporočljivo uživati kavo zmerno in v skladu s svojim življenjskim slogom. Naslednjič, ko si boste privoščili skodelico, razmislite – morda je jutro pravi čas za to.

Morda vam bo tudi všeč

Pustite komentar