Homov Lepota in zdravje Zakaj se ušesa zamašijo in ali je to lahko nevarno?

Zakaj se ušesa zamašijo in ali je to lahko nevarno?

avtor Julija
Zakaj se ušesa zamašijo in ali je to lahko nevarno?

Zamašena ušesa so občutek, ki ga poznamo vsi – zvoki so pridušeni, kot da je v ušesu nekaj odvečnega. Čeprav gre pogosto za neškodljivo in kratkotrajno težavo, lahko včasih nakazuje resnejše stanje. Kdaj je treba ukrepati in kako pravilno ravnati? Razkrivamo vzroke, rešitve in pravilno nego ušes, da preprečite zaplete.

Kaj je zamašenost ušes?

Zamašenost ušes je neprijeten občutek, ko so zvoki iz okolice pridušeni, včasih pa ga spremljajo pritisk, bolečina, vrtoglavica ali nenavadni zvoki ob požiranju. Fizično je pogosto povezana z zaporo evstahijeve cevi, ki povezuje uho z nosom in uravnava pritisk v glavi. Drugi vzroki vključujejo okužbe, tujke ali kopičenje ušesnega masla.

Zakaj se ušesa zamašijo in ali je to lahko nevarno?Vzroki za zamašena ušesa

  1. Spremembe pritiska: Ob vzletu ali pristanku letala, potapljanju, vožnji z dvigalom ali v gorah se evstahijeva cev lahko začasno zapre zaradi hitrih sprememb pritiska. To je normalno in običajno mine, ko se pritisk izenači, redko traja nekaj dni.
  2. Ušesni čep: Ušesno maslo ščiti sluhovod, a se lahko nabere v trd čep, ki povzroči močno zamašenost, zvonjenje, srbenje ali celo vrtoglavico.
  3. Tujek v ušesu: Majhni predmeti, kot so koščki vate ali umazanija, lahko zamašijo sluhovod, kar je pogostejše pri otrocih.
  4. Prehlad ali vnetje srednjega ušesa (otitis): Sluz pri prehladu, gripi ali sinusitisu lahko zapre evstahijevo cev, kar poveča tveganje za vnetje srednjega ali notranjega ušesa. To pogosto spremlja huda bolečina.
  5. Voda v ušesu: Med plavanjem ali tuširanjem lahko voda zaide v sluhovod. Če se ne izloči, lahko povzroči okužbo.
  6. Zunanji otitis: Okužba zunanjega sluhovoda, pogosto zaradi vode (»plavalčevo uho«), agresivnega čiščenja ali kemičnih snovi, povzroča zamašenost, bolečino in srbenje.
  7. Akustični nevrom: Redka benigna tvorba na slušnem živcu lahko povzroči zamašenost, izgubo sluha, zvonjenje, motnje ravnotežja ali bolečine v obrazu.
  8. Druge možnosti:
    • Tubo-otitis: Poslabšana prehodnost evstahijeve cevi zaradi zamašenega nosu.
    • Eksudativni otitis: Nabiranje tekočine v srednjem ušesu, ki ovira slušne koščice.
    • Holeasteatoma: Tvorba iz odmrlih celic v srednjem ušesu zaradi dolgotrajnega vnetja.
    • Nevrološke ali žilne težave: Visok krvni tlak, ateroskleroza ali motnje prekrvavitve možganov.

Kdaj je zamašenost nevarna?

Običajna zamašenost, npr. zaradi pritiska ali vode, mine sama in ni nevarna. Vendar poiščite zdravniško pomoč, če:

  • Zamašenost traja več dni.
  • Spremljajo jo bolečina, zvonjenje, vrtoglavica, izguba sluha ali izcedek.
  • Sumite na tujek, ušesni čep ali okužbo.
  • Opazite motnje ravnotežja, govora ali obrazne asimetrije (možen znak nevroma).

Resnejši vzroki, kot so akustični nevrom, zahtevajo takojšnjo diagnostiko, saj lahko večje tvorbe pritiskajo na živce in povzročijo trajne poškodbe.

Zakaj se ušesa zamašijo in ali je to lahko nevarno?Kaj storiti ob zamašenih ušesih?

  • Spremembe pritiska: Poskusite z manevrom Valsalve – globoko vdihnite, stisnite nos in nežno poskusite izdihniti skozi zaprte nosnice. Pazite, da ne pritiskate premočno, saj lahko poškodujete bobnič. Žvečenje žvečilnega gumija ali zehanje prav tako pomaga odpreti evstahijevo cev.
  • Ušesni čep: Ne poskušajte ga odstraniti sami z vatiranimi palčkami, saj lahko čep potisnete globlje ali poškodujete uho. Obiščite zdravnika, ki bo čep varno odstranil z raztapljanjem in spiranjem. Za preventivo lahko zdravnik predpiše razpršilo za raztapljanje masla.
  • Prehlad ali vnetje: Zdravite osnovno bolezen (npr. prehlad) in se posvetujte z zdravnikom, če občutite bolečino ali dolgotrajno zamašenost. Sestavine za zoženje žil (do 7 dni) lahko pomagajo, a pretirano izpiranje nosu s solno raztopino lahko poslabša stanje.
  • Voda v ušesu: Nagnite glavo, da voda izteče, nežno povlecite uhelj ali premikajte vhod sluhovoda. Lahko ležite na boku ali uporabite topel obkladek. Če voda ostane dlje kot 30 minut, obiščite zdravnika.
  • Zunanji otitis ali nevrom: Potrebna je zdravniška obravnava z antibiotiki, protiglivičnimi zdravili ali, pri nevromu, kirurškim posegom ali obsevanjem.

Kako pravilno čistiti ušesa?

Sodobni strokovnjaki odsvetujejo uporabo vatiranih palčk, saj lahko povzročijo:

  • Poškodbe bobniča ali sluhovoda.
  • Potiskanje ušesnega masla globlje, kar vodi v čep.
  • Krvavitve, okužbe ali celo izgubo sluha.
  • Zastajanje delcev palčke v ušesu.

Pravilna nega: Ušesno maslo na zunanjem delu ušesa nežno obrišite z vlažno vatno blazinico. V sluhovod ne segajte globlje, kot doseže prst. Če opazite prekomerno maslo, se posvetujte z zdravnikom za profesionalno čiščenje.

Zakaj je pomembno pravočasno ukrepanje?

Zamašena ušesa so pogosto nedolžna nadloga, a dolgotrajna ali ponavljajoča se zamašenost lahko nakazuje resnejše težave, od okužb do redkih tvorb, kot je nevrom. Z zgodnjim obiskom zdravnika, pravilno nego ušes in izogibanjem škodljivim navadam, kot je čiščenje z vatiranimi palčkami, lahko preprečite zaplete in ohranite zdrav sluh. Poslušajte svoje telo in ukrepajte, preden se težava poslabša!

Morda vam bo tudi všeč

Pustite komentar