Homov Lepota in zdravje Zakaj pred plavanjem v bazenu navlažiti lase in po njem spirati usta?

Zakaj pred plavanjem v bazenu navlažiti lase in po njem spirati usta?

avtor Julija
Zakaj pred plavanjem v bazenu navlažiti lase in po njem spirati usta?

Plavanje v bazenu, bodisi za vadbo, igro z otroki ali sproščanje na napihljivi blazini, zahteva upoštevanje pravil varnosti in higiene. Ta pravila niso le formalnost, temveč ščitijo vaše zdravje in zdravje drugih. Tukaj razkrivamo, zakaj je pomembno pred plavanjem navlažiti lase, po njem spirati usta in upoštevati druge ključne nasvete za varno izkušnjo v bazenu.

Zakaj pred plavanjem navlažiti lase?

Hlorirana voda v bazenih vsebuje kemikalije, kot je oksidirana baker, ki se uporablja za preprečevanje rasti alg. Te snovi lahko poškodujejo lase, zlasti svetle, ki lahko dobijo zelenkast odtenek. Navlaženje las s čisto, nehlorsko vodo pred vstopom v bazen je ključno iz naslednjih razlogov:

  • Zmanjšanje vpijanja hlorirane vode: Ko so lasje že mokri, vpijejo manj vode iz bazena, saj so njihove pore že zapolnjene s čisto vodo.
  • Zaščita lasne strukture: Hlor odstranjuje naravna olja z las, kar povzroča suhost, lomljivost in razcepljene konice. Predhodno navlaženje zmanjša ta učinek.
  • Preprečevanje zelene barve: Svetli lasje so še posebej občutljivi na baker v vodi, ki lahko povzroči neželen zelenkast odtenek.

Kako to storiti: Pred vstopom v bazen temeljito sperite lase pod tušem s čisto vodo. Za dodatno zaščito uporabite plavalno kapo, ki zmanjša stik las z vodo, ali nanesite balzam, ki ustvari zaščitno plast.

Zakaj pred plavanjem v bazenu navlažiti lase in po njem spirati usta?Zakaj po plavanju spirati usta?

Hlor in druge kemikalije v bazenski vodi lahko negativno vplivajo na zdravje zob. Visok pH hlorirane vode (višji od pH sline) lahko poškoduje zobno sklenino in povzroči rumene ali rjave madeže na zobeh. Spiranje ust po plavanju je pomembno, saj:

  • Uravnava pH v ustih: Hlor moti naravno ravnovesje sline, ki ščiti zobe pred zobnim kamnom in bakterijami. Spiranje s čisto vodo ali ustno vodo, ki vsebuje fluor, pomaga obnoviti normalen pH.
  • Preprečuje poškodbe sklenine: Kemikalije v vodi lahko oslabijo sklenino, kar poveča tveganje za karies ali občutljivost zob. Spiranje odstrani ostanke hlorirane vode.
  • Zmanjšuje tveganje za madeže: Redno spiranje preprečuje kopičenje kemikalij, ki lahko povzročijo obarvanje zob.

Kako to storiti: Po plavanju usta temeljito sperite s čisto vodo ali fluorirano ustno vodo. Počakajte vsaj 30 minut, preden si umijete zobe, saj takojšnje ščetkanje lahko dodatno poškoduje oslabljeno sklenino.

Druga ključna pravila za varno plavanje v bazenu

Poleg navlaženja las in spiranja ust upoštevajte naslednje nasvete, ki zmanjšajo tveganje za okužbe in druge zdravstvene težave:

  1. Tuširanje pred plavanjem: Pred vstopom v bazen se stuširajte brez kopalk, da odstranite znoj, kozmetiko in druge nečistoče. To ohranja vodo čistejšo in zmanjšuje obremenitev kemičnih čistil.
  2. Uporaba plavalne kape: Kapa preprečuje, da bi lasje onesnaževali vodo ali zamašili filtre, in olajša plavanje, saj lasje ne lezejo v oči.
  3. Nošenje natikačev: Hodite v natikačih po garderobi, tuših in ob bazenu, da preprečite okužbo z glivicami na nogah ali zdrs na mokrih tleh.
  4. Izogibanje plavanju z ranami ali boleznimi: Ne plavajte, če imate drisko, odprte rane, glivične okužbe ali prehlad, saj lahko okužite druge ali poslabšate svoje stanje.
  5. Omejitev časa v vodi: Začetniki naj plavajo največ 30 minut, da preprečijo podhladitev. Tudi izkušeni plavalci naj ne presegajo 60 minut brez prekinitev.
  6. Zaščita ušes: Uporabite plavalne čepke ali kapo, da preprečite vdor vode v ušesa, kar lahko povzroči vnetje (»uho plavalca«). Po plavanju nežno osušite ušesa z brisačo ali fenom na nizki stopnji.
  7. Takojšnje tuširanje po plavanju: Hlor lahko izsuši kožo in povzroči draženje, zato se takoj po izstopu iz bazena stuširajte z nežnim gelom za prhanje in navlažite kožo s kremo.
  8. Menjava mokrih kopalk: Dolgotrajno nošenje mokrih kopalk poveča tveganje za glivične okužbe, kot je vaginalna kandidoza. Preoblecite se v suhe kopalke ali oblačila.

Zakaj pred plavanjem v bazenu navlažiti lase in po njem spirati usta?Znaki, na katere morate biti pozorni

  • Glivična okužba na nogah: Sprememba barve nohtov, razpoke, beli madeži ali odebelitev lahko kažejo na glivice. Obiščite dermatologa.
  • Vnetje ušes: Bolečina, zamašenost, rdečina ali izcedek iz ušesa so znaki vnetja. Takoj poiščite zdravniško pomoč.
  • Kandidoza: Srbenje, pekoč občutek, rdečina ali gosti beli izcedek iz nožnice lahko kažejo na glivično okužbo. Posvetujte se z zdravnikom.
  • Podhladitev: Drgetanje, bleda koža, zmedenost ali počasen pulz so znaki podhladitve. Takoj se ogrejte in po potrebi poiščite pomoč.

Na kaj biti pozoren?

  • Kakovost vode: Voda mora biti bistra, brez zelenega ali mlečnega odtenka. Močan vonj po hloru ali draženje oči in kože kažejo na previsoko koncentracijo kemikalij.
  • Čistoča prostorov: Garderobe, tuši in območje ob bazenu morajo biti čisti. Preverite, ali je prisoten reševalec iz vode.
  • Osebna higiena: Redno menjajte posteljnino in kopalke, da preprečite kopičenje bakterij.
  • Občutljivost: Ljudje z občutljivo kožo, otroci ali osebe z oslabljenim imunskim sistemom so bolj dovzetni za draženje ali okužbe.

Zakaj je to pomembno?

Navlaženje las pred plavanjem in spiranje ust po njem sta preprosta, a ključna koraka za zaščito zdravja. Hlorirana voda lahko poškoduje lase, zobe in kožo, pravilna higiena pa zmanjša tveganje za okužbe, kot so glivice, vnetja ušes ali kandidoza. Z upoštevanjem pravil, kot so tuširanje, nošenje kape in natikačev ter omejitev časa v vodi, poskrbite za varno in prijetno izkušnjo v bazenu. Naslednjič, ko se odpravite plavat, si vzemite minuto za tuš in spiranje ust – vašemu telesu se bo zahvalilo!

Morda vam bo tudi všeč

Pustite komentar