Nič ni bolj osvežilnega kot skok v vodo na vroč poletni dan. Vendar več ljudi v bazenih in vodnih parkih pomeni tudi večje tveganje za okužbe. V vodo lahko z naše kože zaidejo različni mikrobi, dodatni viri onesnaženja pa so na primer odpadlo listje ali ptičje perje. Čeprav razkuževalna sredstva uničijo večino bakterij, nekateri mikrobi ostanejo odporni. Na srečo lahko z nekaj previdnostnimi ukrepi zmanjšaš tveganje za okužbo. V tem članku razkrivamo pet pogostih bolezni, ki jih lahko stakneš v bazenu, njihove simptome in kako se zaščititi.
Driska
»Milijoni mikrobov lahko v trenutku zaidejo v vodo, če oseba z drisko ne zadrži blata v bazenu. Zato imajo reševalci in zaposleni v vodnih parkih posebne protokole za take primere,« pojasnjuje dr. Claire Rock, zdravnica. Na žalost takšni incidenti pogosto ostanejo neopaženi – bakterije lahko ostanejo na koži osebe, ki po epizodi driske meni, da zadostuje uporaba toaletnega papirja brez umivanja.
»Pravilna raven pH vode ter zadostna količina klora ali broma lahko uničita večino bakterij, a to zahteva čas. Nekateri mikroorganizmi so odporni na klor,« dodaja dr. Rock. Posebej problematične so praživali Cryptosporidium, ki povzročajo kriptosporidiozo – bolezen, ki se kaže z drisko, bolečinami v želodcu, krči, vročino, slabostjo in bruhanjem. Medtem ko klor in brom v nekaj minutah uničita lamblije, šigele ali E. coli, lahko kriptosporidije v razkuženem bazenu preživijo do sedem dni.
Plavalčevo uho
»Plavalčevo uho« je priljubljeno ime za zunanji otitis, ki petkrat pogosteje prizadene redne plavalce v bazenih. Klor oslabi zaščitno sposobnost ušesnega masla, kar omogoči vstop mikroorganizmom, kot sta stafilokok ali sinica (Pseudomonas aeruginosa). »Otitis se razvije, ko voda zastane v zunanjem sluhovodu, kar ustvari vlažno okolje, idealno za razmnoževanje bakterij. Simptomi vključujejo srbenje, bolečino, rdečico in izcedek iz ušesa,« pojasnjuje dr. Rock.
Draženje kože in sluznic
»Vonj po kloru v bazenu ne izvira iz samega klora, temveč iz njegove reakcije s potom, umazanijo ali urinom v vodi, kar ustvari pline, ki jih vdihavamo,« razlaga dr. Rock. Ti dražilci, imenovani kloramini, lahko povzročijo rdečico kože, srbenje, izpuščaje, otekanje nosne sluznice, kašelj, konjunktivitis ali rinitis. Zato je pomembno, da se pred vstopom v bazen stuširaš. »Že minuta izpiranja odstrani večino umazanije, ki porablja klor in brom, potrebna za uničenje bakterij,« poudarja dr. Rock.
Izpuščaj vroče kadi
Izpuščaj vroče kadi, znan tudi kot psevdomonadni folikulitis, je najlažje stakniti v jacuzzijih, saj se klor v topli vodi hitreje razgradi, kar omogoča preživetje bakterij Pseudomonas aeruginosa. Simptomi, kot so rdeče izboklinice ali mozolji z belo gnojno glavo na območju lasnih mešičkov, se običajno pojavijo nekaj ur do nekaj dni po kopanju in izzvenijo v tednu dni.
Legionarska bolezen
Legionarska bolezen je ena najresnejših okužb, ki jih lahko stakneš v bazenu. Povzroča jo bakterija Legionella pneumophila, do okužbe pa pride z vdihavanjem vodnih aerosolov, ki mikrobe prenesejo v pljuča. V pravilno razkuženi vodi legionela hitro odmre, a če je vzdrževanje bazena pomanjkljivo, lahko preživi. Simptomi vključujejo zasoplost, kašelj, mrzlico, bolečine v prsih in zelo visoko vročino (nad 40 °C). Ob takih znakih je nujna takojšnja zdravniška pomoč, saj večina bolnikov potrebuje hospitalizacijo.
Kako se zaščititi pred boleznimi v bazenu
Z nekaj preprostimi ukrepi lahko zmanjšaš tveganje za okužbe:
- Ne pogoltni vode: Izogibaj se tudi žvečenju žvečilnih gumijev, saj povečajo verjetnost zaužitja vode.
- Ne plavaj, če si pred kratkim bolel: Oslabljen organizem je bolj dovzeten za okužbe.
- Izogibaj se ogrevanih bazenov: Visoke temperature so idealne za razmnoževanje bakterij.
- Uporabljaj čepke in kapo: Prepreči vdor vode v ušesa ali jih po plavanju temeljito osuši.
- Izogibaj se bazenov ob ranah ali praskah: Prav tako se izogibaj depilaciji tik pred plavanjem.
- Povprašaj o menjavi vode: V odprtih bazenih bi morali vodo menjati vsako leto.
- Ne hodi bos: V tuših in ob bazenih nosi natikače, da preprečiš glivične okužbe nohtov in kože.
- Stuširaj se po plavanju: Uporabi milo ali gel, da odstraniš ostanke klora, ki izsušuje kožo, in preprečiš okužbe.
Plavanje brez skrbi
Plavanje v bazenu je lahko varno in prijetno, če upoštevaš previdnostne ukrepe. Prepoznaj simptome pogostih okužb, kot so driska, plavalčevo uho, draženje kože, izpuščaj vroče kadi ali legionarska bolezen, in ukrepaj pravočasno. Z rednim tuširanjem, uporabo zaščite in izogibanjem tveganjem lahko uživaš v osvežitvi brez zdravstvenih težav. Začni z majhnimi koraki in poskrbi za varno kopanje!