Homov Lepota in zdravje Kaj so mineralni dezodoranti in ali res odpravljajo vonj znoja?

Kaj so mineralni dezodoranti in ali res odpravljajo vonj znoja?

avtor Julija
Kaj so mineralni dezodoranti in ali res odpravljajo vonj znoja?

Mineralni dezodoranti obljubljajo naravno rešitev za nevtralizacijo vonja znoja, brez poseganja v naravno delovanje telesa. Toda ali res delujejo? Ta članek razkriva, kaj so mineralni dezodoranti, kako naj bi delovali in ali so vredni tvojega časa in denarja. Spoznaj resnico o teh kristalnih palčkah in se odloči, ali so prava izbira zate!

Kaj je mineralni dezodorant?

Mineralni dezodorant je običajno gladka, motno bela kristalna palčka, pritrjena na plastično podlago. Cena se giblje med 3 in 6 evri za 45–60 ml, proizvajalci pa trdijo, da lahko en izdelek zdrži eno do dve leti. Oglašujejo jih kot naravno in varno alternativo običajnim dezodorantom, saj naj bi uničevali bakterije, ki povzročajo vonj, brez blokiranja znojnih žlez. Dodatno obljubljajo, da zdravijo manjše ureznine (npr. po britju), izboljšujejo kožo pri aknah in lajšajo srbenje po piku žuželk.

Kaj so mineralni dezodoranti in ali res odpravljajo vonj znoja?Iz česa so narejeni?

Glavna sestavina mineralnih dezodorantov so aluminijevi ali amonijevi galuni (sulfat aluminija-kalija ali aluminija-amonija). To so kristali, ki se naravno pojavljajo kot mineral alunit (kvasov kamen). Z obdelavo alunita nastanejo galuni v kristalni obliki, brez vode pa v prahu, znanem kot »žgani galuni«, ki se uporablja kot posip v lekarnah. Proizvajalci poudarjajo naravni, vulkanski izvor galunov, čeprav je mogoče enake kristale ustvariti celo iz recikliranih aluminijastih pločevink – kar je manj romantično, a bolj okolju prijazno.

Večina mineralnih dezodorantov vsebuje le galune in vodo, nekateri pa vključujejo stabilizatorje, konzervanse, dišave, vitamine, aminokisline ali rastlinske izvlečke.

Kako naj bi delovali?

Po trditvah proizvajalcev aluminijevi galuni uničujejo bakterije, ki povzročajo vonj znoja. To pomeni, da se še vedno znojiš, a vonj naj bi izginil. Vendar znanstveni dokazi o učinkovitosti niso prepričljivi:

  • Dve študiji iz Indije in Iraka sta pokazali, da raztopina galunov v laboratoriju uniči patogene bakterije, a sta objavljeni v nezanesljivih revijah.
  • Malezijska raziskava je testirala galune, raztopljene v vroči vodi, in ugotovila, da v koncentraciji 7,5 mg/ml uničijo bakterije, povezane z vonjem znoja. Tudi ta študija ni bila objavljena v ugledni reviji.

Ker trdnih dokazov ni, ni mogoče z gotovostjo trditi, da mineralni dezodoranti učinkovito odpravljajo vonj. Prav tako ne delujejo kot antiperspiranti, saj ne vsebujejo klorohidrata aluminija, ki blokira znojne žleze. Čeprav galuni vsebujejo soli aluminija, je njihova količina verjetno premajhna za učinkovito blokado znojenja.

Ali so mineralni dezodoranti varni?

Vprašanje varnosti aluminija v dezodorantih in antiperspirantih ostaja sporno:

  • Nekateri znanstveniki domnevajo, da bi aluminij, ki prodre skozi kožo, lahko posnemal delovanje estrogena in povečal tveganje za raka dojk. Drugi krivijo parabene, pogoste konzervanse v izdelkih proti znojenju.
  • Vendar nobena študija doslej ni potrdila povezave med uporabo antiperspirantov in rakom dojk. Mednarodna agencija za raziskave raka (IARC) označuje proizvodnjo aluminija kot rakotvorno, ne pa aluminija samega.

Ker mineralni dezodoranti vsebujejo soli aluminija (kot del galunov), a v manjši količini kot antiperspiranti, tveganje ni dokazano in je verjetno zanemarljivo. Če izdelek vsebuje le galune in vodo, je možnost draženja kože minimalna. Vendar lahko dodatki, kot so dišave, parabeni, eterična olja, lanolin ali propilenglikol, povzročijo kontaktni dermatitis, ki se kaže z rdečico, srbenjem, luščenjem ali mehurčki.

Kaj so mineralni dezodoranti in ali res odpravljajo vonj znoja?Mnenja uporabnikov

Ocene mineralnih dezodorantov so mešane. Nekateri uporabniki pravijo, da vonj znoja izgine za cel dan, drugi opažajo, da se neprijeten vonj vrne že po pol ure. Razlika je verjetno odvisna od posameznikove kožne mikrobiote, količine znojenja in načina uporabe.

Kako uporabljati mineralni dezodorant?

Pred nanosom kristal navlaži z vodo, da se galuni rahlo raztopijo in oprimejo kože. Počakaj, da se pazduhe posušijo, nato nadaljuj z aktivnostmi in upaj, da bodo galuni opravili svoje delo. Za najboljše rezultate nanesi na čisto, sveže umito kožo.

Je vredno poskusiti?

Če iščeš alternativo običajnim antiperspirantom, ker ti povzročajo draženje ali ne maraš njihovih dišav, je mineralni dezodorant lahko smiseln poskus. Ni zagotovila, da bo deloval, a pri uporabi preprostega izdelka brez dodatkov tudi tveganje za neželene učinke ni veliko.

Zakaj izbrati ali preskočiti mineralni dezodorant?

Mineralni dezodoranti so privlačna ideja za vse, ki prisegajo na naravne izdelke, a njihova učinkovitost ostaja nedokazana. Če ti je pomembno zmanjšanje vonja brez blokiranja znojenja in si pripravljen/a eksperimentirati, jih preizkusi. Začni že danes: iz??? izberi kristal brez dodatkov, ga preizkusi na majhnem delu kože in opazuj, ali res odpravi vonj. Če deluje, si našel/a novo skrivno orožje za svežino – če ne, se vrni k preverjenim rešitvam!

Morda vam bo tudi všeč

Pustite komentar