Cistitis je vnetje mehurja, ki prizadene predvsem ženske zaradi krajše sečnice. Tukaj so praktični nasveti, kaj lahko in česa ne smete početi, da olajšate simptome in pospešite okrevanje!
Kaj lahko počnete pri cistitisu
- Pijte veliko vode: Obilno pitje (2–3 litre dnevno) pomaga izpirati bakterije iz mehurja. Primerni so tudi nesladkani zeliščni čaji (npr. kamilica) ali brusnični sok, ki lahko preprečuje oprijem bakterij na stene mehurja.
- Pogosto urinirajte: Ne zadržujte urina – redno praznjenje mehurja zmanjšuje razmnoževanje bakterij.
- Uporabljajte blage analgetike: Po posvetu z zdravnikom lahko vzamete ibuprofen ali paracetamol za lajšanje bolečin in vnetja.
- Nosite udobna oblačila: Ohlapna, bombažna oblačila preprečujejo draženje in omogočajo koži dihanje.
- Uporabljajte tople obloge: Nežna toplota na spodnjem delu trebuha (npr. termofor) lahko olajša krče in bolečino, vendar ne pretiravajte s segrevanjem.
- Posvetujte se z zdravnikom: Pri prvih znakih (bolečina pri uriniranju, pogosti pozivi) obiščite zdravnika za ustrezno terapijo, pogosto z antibiotiki ali rastlinskimi pripravki.
Česa ne smete početi pri cistitisu
- Zadrževati urina: Dolgotrajno zadrževanje spodbuja razmnoževanje bakterij in poslabša vnetje.
- Uživati dražečih živil: Izogibajte se alkoholu, kavi, začinjeni hrani, kislim sokovom (npr. pomarančni) in gaziranim pijačam, saj dražijo sluznico mehurja.
- Se pregrevati: Vročih kopeli, savn ali močnih grelnikov ne uporabljajte, saj lahko toplota pospeši širjenje bakterij.
- Imeti spolnih odnosov: Med akutnim vnetjem se izogibajte seksu, saj lahko dodatno razdraži sečnico in oteži zdravljenje.
- Nositi tesnih oblačil: Ozka oblačila ali sintetično spodnje perilo (npr. tangice) zadržujejo vlago in povečujejo tveganje za vnetje.
- Samozdraviti brez posveta: Ne jemljite antibiotikov ali drugih zdravil na lastno pest – nepravilna terapija lahko vodi do odpornosti bakterij ali zapletov.
Dodatni nasveti
- Po spolnem odnosu (ko vnetje ni akutno) takoj urinirajte in se stuširajte, da preprečite vstop bakterij v sečnico.
- Upoštevajte pravilno higieno: umivanje od spredaj nazaj zmanjša tveganje za prenos bakterij iz analnega območja.
- Če se simptomi poslabšajo (npr. kri v urinu, vročina), nemudoma poiščite zdravniško pomoč, saj lahko gre za zaplet, kot je pielonefritis.
S pravilnim pristopom lahko cistitis hitro obvladate. Poslušajte svoje telo in se pravočasno posvetujte s strokovnjakom!