Kaj je prva stvar, ki jo oseba pozabi, preden se pri njej razvije Alzheimerjeva bolezen? Nasveti za prepoznavanje Alzheimerjeve bolezni razkrivajo, da se bolezen začne tiho, z majhnimi spremembami v spominu, ki postopoma napredujejo. Po podatkih Alzheimer’s Association, organizacije s sedežem v Chicagu, ZDA, ki se posveča raziskavam in podpori bolnikom, je prvi znak pozabljanje nedavnih dogodkov ali novo naučenih informacij. Tukaj je deset zgodnjih znakov, ki ti lahko pomagajo prepoznati bolezen in ukrepati pravočasno.
Prvi znak: Izguba kratkoročnega spomina
Po poročilu Alzheimer’s Association iz ZDA ljudje z Alzheimerjevo boleznijo najprej pozabijo nedavne dogodke ali novo naučene informacije. To je del postopnega upada spomina, ki vključuje devet drugih stopenj. Na primer, oseba lahko pozabi, kaj je jedla za zajtrk, ali pa se ne spomni pogovora, ki je potekal pred nekaj urami. Nasveti za prepoznavanje Alzheimerjeve bolezni poudarjajo, da ti zgodnji znaki pogosto ostanejo neopaženi, saj jih pripisujemo staranju.
Primer: Če babica večkrat vpraša, kdaj je sestanek, kljub temu da si ji že povedal, je to lahko zgodnji znak Alzheimerjeve bolezni.
10 zgodnjih znakov Alzheimerjeve bolezni
Nasveti za prepoznavanje Alzheimerjeve bolezni vključujejo naslednjih deset simptomov, ki lahko nakazujejo bolezen:
- Spremembe v spominu: Oseba pozablja nedavne dogodke, pomembne datume ali večkrat prosi za iste informacije. Na primer, ne spomni se rojstnega dne bližnjega sorodnika.
- Težave pri reševanju problemov: Oseba ne zna več slediti načrtom, kot je kuhanje po znanem receptu ali upravljanje mesečnih računov. Naloge, ki so bile prej rutinske, trajajo dlje.
- Težave pri vsakodnevnih opravilih: Bolniki imajo težave z domačimi ali službenimi nalogami, kot je uporaba gospodinjskih aparatov ali razumevanje pravil igre.
- Dezorientacija: Oseba lahko izgubi občutek za čas, ne ve, kateri dan je, ali pozabi, kje je in kako je prišla tja.
- Težave z razumevanjem: Branje, prepoznavanje barv ali razumevanje odnosov med predmeti postanejo izziv. Na primer, oseba ne razume, kaj vidi na sliki.
- Težave z govorom ali pisanjem: Oseba se težko vključuje v pogovore, pozablja besede ali jih zamenjuje (npr. namesto »svinčnik« reče »palica za pisanje«).
- Napačno odlaganje predmetov: Bolniki pogosto izgubljajo stvari in ne morejo slediti korakom, da bi jih našli. Na primer, ključe odložijo v hladilnik.
- Slaba presoja: Oseba lahko sprejema nenavadne odločitve, kot je dajanje denarja neznancem ali neprimerno oblačenje glede na vreme.
- Izguba zanimanja: Bolniki opustijo hobije, družabne dogodke ali šport, ker ne razumejo več, kaj jih je veselilo.
- Spremembe v razpoloženju: Oseba postane razdražljiva, zmedena, depresivna, prestrašena ali sumničava, zlasti zunaj znanega okolja.
Nasvet: Če opaziš, da bližnji večkrat pozablja nedavne pogovore ali se zmede pri preprostih nalogah, ga spodbudi k obisku zdravnika.
Kako ukrepati ob zgodnjih znakih?
Nasveti za prepoznavanje Alzheimerjeve bolezni poudarjajo zgodnje ukrepanje:
- Spremljaj simptome: Vodi dnevnik sprememb v spominu ali vedenju, da olajšaš diagnozo.
- Posvet z zdravnikom: Nevrolog ali specialist za demenco lahko opravi teste za potrditev Alzheimerjeve bolezni.
- Podpora družine: Bolniki pogosto potrebujejo pomoč pri vsakodnevnih opravilih, kot je pisanje opomnikov ali uporaba koledarja.
V EU, vključno s Slovenijo, so na voljo podporne skupine in organizacije, ki nudijo informacije in pomoč družinam, ki se soočajo z Alzheimerjevo boleznijo. Na primer, v Sloveniji lahko kontaktiraš društva, kot je Spominčica, za nasvete in delavnice.
Primer: Če mama pogosto pozablja, kam je parkirala avto, ji pomagaj z opomniki ali spremljanjem na sestanke pri zdravniku.
Zakaj je zgodnje odkrivanje ključno?
Alzheimerjeva bolezen napreduje postopoma, a zgodnja diagnoza omogoča boljše obvladovanje simptomov in načrtovanje prihodnosti. Nasveti za prepoznavanje Alzheimerjeve bolezni opozarjajo, da zgodnji znaki, kot je pozabljanje nedavnih dogodkov, niso le »normalno staranje«. Pravočasno ukrepanje lahko izboljša kakovost življenja bolnika in družine.
Nasvet: Pogovori se z bližnjimi o teh znakih in jih spodbudi, naj poiščejo strokovno pomoč, če opazijo spremembe.
Bodite pozorni in ukrepajte
Z nasveti za prepoznavanje Alzheimerjeve bolezni lahko zgodaj opaziš znake, kot je izguba kratkoročnega spomina, in pomagaš bližnjim. Spremljaj simptome, poišči podporo in se poveži z organizacijami v Sloveniji ali EU. Povabi družino k razpravi o teh znakih ali se udeleži delavnice o Alzheimerjevi bolezni, da skupaj podprete tiste, ki jih bolezen prizadene.