Vretje vode je vsakodnevna navada v večini gospodinjstev, bodisi za pripravo čaja, kave ali preprosto za čiščenje vode iz pipe. Toda ali ste vedeli, da lahko način, ki ga izberete za vretje vode, vpliva na vaše zdravje? Študija Univerze Cambridge je razkrila pomembne razlike med električnimi grelniki in tradicionalnimi kotlički, kar vam lahko pomaga pri bolj zdravi odločitvi.
Tradicionalni kotliček proti električnemu grelniku
Študija Univerze Cambridge, objavljena leta 2025, je analizirala materiale, uporabljene pri različnih metodah za vretje vode, in prišla do zanimivih ugotovitev. Električni grelniki so praktični in hitri, vendar nekateri modeli – zlasti tisti iz plastike – med vrenjem v vodo sproščajo mikroplastiko. Te drobne delce, ki so očem nevidni, lahko dolgoročno negativno vplivajo na zdravje, saj se kopičijo v telesu in lahko motijo hormonsko ravnovesje ali povzročijo vnetja.
Po drugi strani tradicionalni kotlički, izdelani iz nerjavnega jekla ali stekla, ne sproščajo škodljivih snovi. Vendar pa, če jih uporabljate na plinskih štedilnikih, lahko zgorevanje plina ustvari stranske produkte, kot so ogljikov monoksid ali drobni delci, ki onesnažijo zrak v kuhinji. To je še posebej problematično v slabo prezračenih prostorih, kjer lahko vdihavanje teh snovi vpliva na dihala.
Katera možnost je najvarnejša?
Po mnenju študije je najvarnejša izbira električni grelnik z notranjostjo iz nerjavnega jekla ali stekla. Ti materiali ne spreminjajo sestave vode, ne sproščajo plastičnih delcev in ne zahtevajo zgorevanja, kar zmanjšuje tveganje za onesnaženje zraka. Če se odločite za električni grelnik, bodite pozorni na oznake, ki zagotavljajo, da je izdelek brez BPA (bisfenola A) in drugih škodljivih kemikalij, ki se pogosto nahajajo v plastiki nižje kakovosti.
Če raje uporabljate tradicionalni kotliček, izberite model iz kakovostnega nerjavnega jekla ali stekla. Izogibajte se kotličkom iz aluminija ali bakra, saj lahko ti, še posebej če so poškodovani, v vodo sproščajo kovinske delce, ki so lahko škodljivi, če se kopičijo v telesu – na primer, aluminij je povezan z nevrološkimi težavami pri dolgotrajni izpostavljenosti.
Nasveti za bolj zdravo vretje vode
- Ne pustite vode vreti predolgo. Prekomerno vrenje zmanjša vsebnost kisika v vodi, kar lahko vpliva na njen okus in kakovost. Ko voda zavre, jo takoj uporabite.
- Redno čistite pripomočke za vretje vode. Nabiranje vodnega kamna ali ostankov lahko poslabša kakovost vode. Uporabite naravne metode, kot je mešanica vode in kisa, za odstranjevanje vodnega kamna.
- Če živite na območju s trdo vodo, redno odstranjujte vodni kamen. V Sloveniji je voda v nekaterih regijah, kot so Primorska ali Dolenjska, pogosto trša, kar pomeni večjo vsebnost mineralov, ki se nabirajo v grelnikih in kotličkih. Redno čiščenje (enkrat na mesec) bo preprečilo kopičenje usedlin.
- Prezračite kuhinjo, če uporabljate plinski štedilnik. Če vodo segrevate v tradicionalnem kotličku na plinskem štedilniku, poskrbite za dobro prezračevanje, da zmanjšate izpostavljenost morebitnim škodljivim plinom.
Zakaj je to pomembno v Sloveniji?
V Sloveniji je kakovost pitne vode na splošno zelo dobra, saj večina vode prihaja iz podzemnih virov, ki so naravno čisti. Vendar pa lahko nepravilna izbira pripomočkov za vretje vode vnese neželene snovi, ki zmanjšajo njeno kakovost. Poleg tega je v Sloveniji priljubljena uporaba električnih grelnikov, saj so hitri in priročni, a mnogi še vedno uporabljajo cenejše plastične modele, ki niso vedno varni. Tradicionalni kotlički so pogosto v uporabi v gospodinjstvih, kjer cenijo klasičen pristop, a plinski štedilniki, ki so še vedno prisotni v mnogih domovih, lahko predstavljajo dodatno tveganje, če prostor ni dobro prezračen.
Kako izbrati pravi grelnik ali kotliček?
- Material: Izberite nerjavno jeklo ali steklo, saj sta najvarnejša in najbolj vzdržljiva. Plastični grelniki so cenejši, a se jim izognite, če niso označeni kot brez BPA.
- Prostornina: Za posameznike ali manjše družine zadostuje grelnik s prostornino 1 litra, medtem ko večje družine lahko izberejo model s prostornino do 1,7 litra.
- Funkcije: Poiščite grelnike z avtomatskim izklopom in zaščito pred delovanjem brez vode, kar poveča varnost.
Z upoštevanjem teh nasvetov in izbiro pravega pripomočka za vretje vode lahko poskrbite, da bo vaša voda ostala čista in varna za pitje, hkrati pa zmanjšate morebitne zdravstvene in okoljske vplive.