Če opazite, da vaš pes pogosto in vztrajno liže gobec, pogoltne slino ali cmoka brez očitnega razloga, je to znak, da morate biti pozorni. Včasih je takšno vedenje povezano z običajnimi fiziološkimi reakcijami in ni nevarno, v drugih primerih pa lahko nakazuje nelagodje, stres ali celo bolezen. V tem članku razlagamo, zakaj pes nenehno liže gobec, in kdaj je potreben obisk pri veterinarju.
Neškodljivi razlogi za lizanje
- Reakcija na vonjave ali okusno hrano
Pasji voh je izjemno močno orodje za raziskovanje sveta. Ko pes zavoha privlačen vonj, na primer hrane ali znanega predmeta, lahko začne intenzivno vohati, lizati gobec in pogoltne slino. Takšno vedenje mu pomaga »okusiti zrak« in okrepiti vohalne občutke, kar je še posebej opazno, ko pričakuje priboljšek. - Slintenje in pasemske značilnosti
Pri pasmah z ohlapnimi, povešenimi ustnicami, kot so bernardinci, baseti ali buldogi, je slintenje naravno. Da bi odstranil odvečno slino z gobca, pes pogosto liže. V toplem vremenu ali ob vznemirjenju se slinjenje poveča, s tem pa tudi pogostost lizanja. - Skrb za higieno
Čeprav psi niso tako natančni pri negi kot mačke, imajo osnovne higienske nagone. Po jedi, pitju ali sprehodu lahko pes liže predel okoli ust, nosu in gobca, da odstrani ostanke hrane, tekočine ali umazanije. To je še posebej pogosto pri pasmah z dolgo ali gosto dlako na gobcu, kot so šnavcerji ali terierji, kjer dlaka lahko draži sluznico ali ovira žvečenje. - Vlaženje nosu in ustnic
Suhi zrak, zlasti poleti ali v ogrevanih prostorih, lahko izsuši občutljive predele, kot sta nos in ustnice, še posebej pri kratkodlakih pasmah. Vlažen nos je pomemben za zaznavanje vonjav in uravnavanje temperature. Lizanje v tem primeru služi kot naravna zaščita, saj vlaži nos in ustnice ter preprečuje razpoke ali draženje. - Instinktivna reakcija na stres
Lizanje gobca je del »pomirjevalnih signalov« (calming signals), ki jih psi uporabljajo za obvladovanje stresa, strahu ali socialnega napora. Takšno vedenje se pojavi ob obisku veterinarja, v hrupnem okolju ali pri srečanju z neznanci. S tem pes zmanjšuje notranjo napetost in signalizira, da ne želi konflikta. Vendar lahko lizanje včasih napoveduje agresijo, če pes doživlja notranji konflikt med strahom in obrambo. Bodite pozorni na druge znake, kot so telesna drža, položaj ušes, repa ali pogled, da pravilno razumete vedenje.
Potencialno nevarni razlogi
- Slabost in prebavne motnje
Slabost pri psih pogosto spremljajo lizanje gobca, pogosto pogoltne sline, cmokanje in nemirno vedenje. To je posledica povečanega izločanja sline, ki jo pes poskuša pogoltiti, da bi zmanjšal nelagodje. Vzroki slabosti so lahko:
- nenadna sprememba hrane ali prenajedanje,
- dolgotrajna lakota,
- zajedavci,
- gastritis ali druge vnetne bolezni,
- zastrupitve s hrano,
- tujki v prebavilih,
- težave z jetri, ledvicami ali trebušno slinavko.
Rdeča zastava so simptomi, kot so zmanjšan apetit, napenjanje, driska ali letargija, ki zahtevajo takojšen obisk veterinarja.
- Bolezni ustne votline in zob
Težave z zobmi ali ustno sluznico so pogost vzrok za nelagodje. Vnetja dlesni (gingivitis), parodontitis, ustni razjede, zobni kamen, poškodbe sluznice ali zataknjeni tujki (npr. kosti, trske) povzročajo bolečino ali draženje. Pes liže gobec, da bi olajšal bolečino ali odstranil odvečno slino. Spremljajoči znaki vključujejo:
- slab zadah,
- krvavenje dlesni,
- zavračanje trde hrane,
- otekanje lic ali asimetrija gobca.
Če opazite te znake, je potreben pregled pri veterinarju, idealno pri veterinarskem zobozdravniku.
- Vnetje nosne sluznice (rinitis)
Rinitis povzroča draženje nosnih poti in se kaže z:
- izcedkom iz nosu (od prozornega do gnojnega),
- kihanjem, smrkanjem ali oteženim dihanjem,
- drgnjenjem gobca z gobcem ali tacami.
Pes liže gobec, da odstrani izcedek ali zmanjša draženje. Vzroki so lahko virusne ali bakterijske okužbe, alergije, glivične okužbe, tujki ali poškodbe. Pri brahicefaličnih pasmah (npr. mopsi) je rinitis lahko hujši in zahteva celostno zdravljenje.
- Poškodbe nosu ali ustnic
Psi si lahko poškodujejo gobec med igro, vohanjem v grmovju ali stikom z ostrimi predmeti. Tudi majhne praske povzročajo srbenje ali bolečino, kar spodbuja lizanje. Spremljajoči znaki so cviljenje, drgnjenje gobca ali krvavenje. Poškodbe je treba pregledati, da se prepreči okužba. - Očesne bolezni
Očesne težave, kot so konjunktivitis, keratitis ali poškodbe roženice, povzročajo povečano solzenje, ki draži kožo okoli oči in nosu. Pes liže gobec ali drgne obraz, da zmanjša nelagodje. Drugi znaki vključujejo:
- pordelost oči ali vek,
- otekanje, krče vek,
- izcedek iz oči,
- občutljivost na svetlobo ali mežikanje.
Pri brahicefaličnih pasmah lahko dolgi jezik doseže oči, kar poveča tveganje za okužbe ali poškodbe roženice. Očesne težave zahtevajo takojšnjo veterinarsko obravnavo.
Kdaj obiskati veterinarja?
Če lizanje postane obsesivno ali ga spremljajo simptomi, kot so letargija, izguba apetita, bolečina, izcedek, bruhanje ali srbenje, takoj obiščite veterinarja. Za natančno diagnozo so lahko potrebni pregled ust, oči, nosu, krvne preiskave, ultrazvok, rentgen zob, rinoskopija ali celo slikanje z MRI ali CT. V nekaterih primerih je priporočljiva posvetitev z veterinarjem zobozdravnikom, oftalmologom ali nevrologom.
Zakaj je to pomembno za vas?
Nenehno lizanje gobca pri psu je lahko povsem nedolžno, na primer reakcija na okusno hrano ali higienski nagon, lahko pa nakazuje resne zdravstvene težave, kot so prebavne motnje, zobne bolezni ali okužbe. Z opazovanjem vedenja in spremljajočih znakov lahko pravočasno ukrepate in svojemu psu zagotovite udobje ter zdravje. Bodite pozorni na spremembe v vedenju svojega ljubljenčka in se ob dvomih posvetujte z veterinarjem – tako boste poskrbeli za njegovo dobro počutje in veselje!