Ste kdaj opazili, da vaš pes, običajno miren in uravnovešen, nenadoma začne divje tekati po hiši, kot da ga preganja trop volkov? S podvitim repom, iztegnjenim jezikom in razširjenimi očmi se zaletava v pohištvo in povzroča pravi kaos. Takšno vedenje lahko vzbudi skrb, a brez panike – gre za povsem normalen pojav, imenovan »zumi« ali »bešenka«. Razkrivamo, kaj povzroča te nenadne izbruhe energije, kdaj se pojavijo in kako ravnati, ko vaš pes postane »nori srnjak«.
Kaj so zumi, bešenke ali frapsi?
»Zumi« (iz angleškega zoomie) ali »frapsi« (Frenetic Random Activity Period – obdobje frenetične naključne aktivnosti) so kratki izbruhi energije, ko pes nenadoma začne hitro teči, skakati ali se obnašati kaotično. V slovenščini jih pogosto imenujemo »bešenke« ali »periodi nore aktivnosti«. To vedenje ni značilno le za pse – opažajo ga tudi pri mačkah (pogosto po obisku stranišča), zajcih (»zajčji binki«) in celo divjih živalih, kot so sloni ali hrčki.
Bešenke so podobne otroškim izbruhom veselja, ko malčki ob razburljivi novici, kot je prihod babice, začno divje tekati in vpiti. Tudi odrasli včasih začutimo potrebo po spontanem plesu ali petju, kar je primerljivo s temi pasjimi izbruhi. Gre za naraven način izražanja čustev in sproščanja energije.
Kaj sproži bešenko?
Bešenke so kombinacija instinktivnega vedenja in čustvenega izražanja. Strokovnjaki menijo, da so povezane z vedenjem prednikov psov, ki so hitre teke uporabljali za lov ali beg pred plenilci. Pri domačih psih se pojavljajo iz različnih razlogov:
- Čustveno vznemirjenje: Veselje ob vrnitvi lastnika, igri ali novi izkušnji (npr. po kopanju ali striženju).
- Presežek energije: Mladi psi ali aktivne pasme (npr. lovski ali pastirski psi) pogosto sprostijo nakopičeno energijo.
- Lajšanje stresa: Bešenka je lahko odziv na blag stres, kot je sprememba rutine.
- Zabava: Pes preprosto uživa v gibanju in svobodi.
Raziskave kažejo, da so bešenke pogostejše pri mladih psih, saj imajo več energije, a se lahko pojavijo tudi pri odraslih ali starejših psih, zlasti če so zdravi in živahni. Temperament psa ne igra velike vloge – tako družabni kot samotarski psi lahko nenadoma »eksplodirajo« v bešenki. Prav tako ni razlik med samci in samicami. Bešenke so pogosto »nalezljive«: če en pes začne divje tekati, se mu drugi pogosto pridružijo, kar ustvari pravo »stampedo«.
Kdaj in kako dolgo trajajo?
Bešenke običajno trajajo le 1–2 minuti, redko dlje. Pes se nenadoma ustavi, pogosto zadihan leže na tla, kot da se ni zgodilo nič posebnega. Najpogosteje se pojavijo:
- Zvečer: Med 21. in 22. uro, ko se pes sprosti po dnevu.
- Na sprehodu: Ko pes dobi priložnost za svobodno gibanje.
- Po specifičnih dogodkih: Na primer po kopanju, obisku veterinarja ali dolgi odsotnosti lastnika.
Trajanje in intenzivnost se razlikujeta: nekateri psi tečejo, dokler se ne utrudijo, drugi se ustavijo, ko jih nekaj zmoti (npr. igrača ali prigrizek).
Je treba skrbeti?
V večini primerov so bešenke povsem normalne in znak zdravega, srečnega psa. So oblika samoizražanja in dokaz, da se pes počuti dobro. Vendar so lahko v redkih primerih pokazatelj težav:
- Prepogoste bešenke: Kažejo na pomanjkanje fizične ali mentalne stimulacije. Pes morda potrebuje daljše sprehode, igre ali trening.
- Spremljajoči simptomi: Če bešenke spremljajo agresija, izguba apetita, nespečnost ali nenavadno vedenje (npr. grizenje repa, kroženje), obiščite veterinarja. To lahko kaže na zdravstvene težave, kot so alergije, okužbe ali celo nevrološke motnje.
- Nenadna sprememba: Če pes, ki prej ni imel bešenk, nenadoma začne divje tekati, ali če so prenehale, preverite njegovo zdravje.
Kako ravnati med bešenko?
Najbolje je, da psa pustite, da se »izdivja«, saj je to naraven proces. Nekaj nasvetov:
- Varnost: Poskrbite, da pes teče v varnem okolju. Doma odstranite lomljive predmete, na sprehodu preprečite, da bi stekel na cesto ali po stopnicah.
- Ne lovite psa: To lahko razume kot igro, kar še poveča njegovo razburjenje. Namesto tega ga poskusite preusmeriti z igračo ali priboljškom.
- Preprečevanje: Zagotovite dovolj gibanja (sprehodi, igre) in mentalne stimulacije (uganke, trening). To zmanjša pogostost bešenk, saj pes sprosti energijo drugje.
- Ignoriranje: Ne spodbujajte vedenja z glasnim odzivanjem ali smehom, saj lahko pes to razume kot nagrado.
Zakaj je to pomembno?
Pasje bešenke so čudovita posebnost, ki naredi sobivanje s psi zabavno in edinstveno. Namesto da vas skrbijo, jih sprejmite kot izraz veselja in vitalnosti vašega ljubljenčka. Če so bešenke redke in pes po njih miren, ni razloga za skrb. Poskrbite le za varno okolje in dovolj aktivnosti, da bo vaš pes srečen in zdrav. Naslednjič, ko vaš pes začne divje tekati, se mu morda celo pridružite – nekaj prask na parketu je majhna cena za trenutke čistega veselja!