Mnogi lastniki psov, ki živijo v hišah z vrtom, se srečujejo s težavo, da njihov štirinožni prijatelj koplje jame. To lahko uniči trato, cvetlične grede ali celo poškoduje korenine rastlin. Razkrivamo, zakaj psi to počnejo in kako jih odvaditi od te navade.
Vzroki za kopanje
Kopanje je naravno vedenje psov, zakoreninjeno v njihovih genih. Njihovi divji predniki so kopali za preživetje. Tukaj so glavni razlogi, zakaj vaš pes koplje:
- Dolgočasje in pomanjkanje pozornosti: Če pes ne dobi dovolj druženja ali zabave, si sam poišče zaposlitev. Kopanje postane hobi, ki zapolni monotonijo.
- Radovednost in raziskovanje: Nekatere pasme so zelo radovedne. Če pes začuti, da je na drugi strani ograje nekaj zanimivega, lahko poskusi narediti podkop, da razišče okolico.
- Presežek energije: Aktivni psi potrebujejo veliko gibanja. Brez tekanja ali igre kopljejo, da sproščajo energijo.
- Naravni instinkti: Lovske pasme, zlasti terierji (ime izhaja iz latinske besede terra – zemlja), so bile vzrejene za kopanje po rovih lisic ali jazbecev. Ta nagon ostaja tudi pri domačih psih.
- Privlačni vonji: Psi imajo izjemno občutljiv voh. Vonj po gnojilih, hrani ali organskih snoveh v zemlji jih lahko spodbudi h kopanju.
- Vročina in želja po ohladitvi: V vročem vremenu psi kopljejo jame, da se uležejo v hladnejšo zemljo, če nimajo sence ali hladnega prostora.
- Spolni nagon: Nekastrirani samci lahko kopljejo pod ograjo, če zavohajo psic v gonitvi, da bi prišli do nje.
- Skrivanje hrane: Nekateri psi zakopavajo presežek hrane »za pozneje«, kar je instinkt divjih prednikov.
- Pomanjkanje hranil: Neuravnotežena prehrana lahko vodi do kopanja, saj pes išče vitamine ali minerale v zemlji ali rastlinskih koreninah.
Zakaj pes koplje v hiši?
Včasih psi kopljejo po tleh, pohištvu ali svoji podlogi. Razlogi so lahko naslednji:
- Stres ali tesnoba: Glasni zvoki, obiski, osamljenost ali selitev povzročijo stres, zaradi česar pes koplje, da bi našel varno zatočišče.
- Priprava ležišča: Divji psi so pred spanjem teptali travo ali kopali, da so si pripravili udobno mesto. Domači psi to posnemajo z »kopanjem« podloge.
- Priprava na porod: Breje psice kopljejo, da ustvarijo »gnezdo« za mladiče, kar je del materinskega instinkta.
- Lažna brejost: Nekatere psice, čeprav niso breje, zaradi hormonskih sprememb kopljejo ali pripravljajo »gnezdo«.
Kako odvaditi psa od kopanja?
Odvajanje psa od kopanja je zahtevna, a izvedljiva naloga. Potrebna sta potrpežljivost in pravilen pristop. Tukaj je nekaj praktičnih nasvetov:
- Prepoznajte vzrok: Opazujte psa in analizirajte njegovo vedenje:
- Ima dovolj gibanja?
- Je njegova prehrana uravnotežena?
- Mu manjka vaše pozornosti?
- Ga nekaj vznemirja?
- Več časa s psom: Psi potrebujejo druženje z lastnikom. Dolge osamljenosti vodijo do kopanja. Povečajte čas za sprehode, igre, tek ali obiske pasjega parka.
- Usposabljanje in aktivnosti: Lovske in energične pasme potrebujejo mentalno in fizično stimulacijo. Športi, kot so agility ali frizbi, usmerijo energijo v koristne dejavnosti.
- Alternativne dejavnosti: Če pes koplje zaradi instinktov, mu ponudite prostor za kopanje (npr. peskovnik) ali igre, kot je iskanje igrač v travi.
- Zgodnja socializacija: Mladički se lažje prilagodijo okolju. Dobro socializiran pes je manj nagnjen k stresnemu kopanju.
- Sterilizacija ali kastracija: Če ne nameravate vzrejati, te postopke zmanjšajo vedenjske težave, povezane s spolnimi instinkti, kot so podkopi pod ograjo.
- Udobje v vročini: Poleti poskrbite za senco, svežo vodo in hladen prostor, da pes ne koplje za ohladitev.
- Kontrola prehrane: Ne prehranjujte psa prekomerno, saj lahko zakopava presežek hrane. Izberite uravnotežen obrok in lakočine uporabljajte le za trening.
- Izogibajte se slabemu zgledu: Ne dovolite psu, da opazuje vaše vrtnarjenje, saj lahko kopiranje vašega kopanja vzbudi njegovo željo po tem.
Dodatne metode za odvajanje
- Zaščita problematičnih območij: Na mestih, kjer pes koplje, uporabite mrežo, pokrivni material ali lesene plošče, da preprečite dostop.
- Odvračajoči vonji: Nekateri psi ne marajo vonja citrusov, kisa ali začimb (poper, cimet). Preizkusite, kateri vonj deluje, a izogibajte se strupenim kemikalijam.
- Učinek presenečenja: Če psa zalotite pri kopanju, ustvarite nepričakovan zvok (npr. stresite pločevinko z drobižem), vendar pes ne sme povezati zvoka z vami.
- Ovire pri ograji: Da preprečite podkope, vgradite mrežo ali beton ob temeljih ograje.
- Zvočna past: Kot skrajni ukrep zakopljite balon v zemljo. Ko pes koplje, bo balon počil in ga odvrnil, a tega ne uporabljajte pri plašnih psih.
Zakaj kaznovanje ne deluje?
Kaznovanje psa med kopanjem ni učinkovito, saj pes morda ne bo razumel, za kaj je kaznovan. Namesto tega lahko poveže kazen z določenim mestom, ne pa s samim kopanjem. Cilj je narediti kopanje nezanimivo ali oteženo, tudi ko niste prisotni.
Posebna cona za kopanje
Za pasme, kot so terierji, je kopanje del narave, zato ga ni mogoče povsem odpraviti. Namesto tega uredite poseben kotiček z mehko zemljo ali peskom, kjer sme pes kopati. Vanj zakopljite igrače ali priboljške in ga nagradite, ko koplje tam. Sčasoma bo pes raje izbiral to območje.
Zakaj je to pomembno za vas?
Kopanje ni le estetska težava, ampak lahko poškoduje vrt in povzroči pobeg psa, kar ogroža njegovo varnost. Z razumevanjem vzrokov in uporabo pravilnih metod lahko psa odvadite od neželenega vedenja ali usmerite njegovo energijo v dovoljene dejavnosti. Ključ je v potrpežljivosti, redni vadbi in skrbi za psa. Začni že danes – opazuj svojega psa, mu ponudi več aktivnosti in uredi cono za kopanje, da bo tvoj vrt ostal nedotaknjen!