Za mnoge domače popravke vam ni treba najemati strokovnjakov ali zapravljati velikih vsot. Z malo spretnosti, potrpežljivosti in celo s pomočjo spletnih vodičev lahko sami poskrbite za marsikatero težavo v gospodinjstvu. Vendar je pomembno vedeti, kdaj je bolje prepustiti delo profesionalcem. Tukaj je pregled petih področij, kjer lahko sami poskrbite za popravila in ohranite dom v dobrem stanju, ne da bi obremenili denarnico.
Osnovna popravila v domu
Veliko manjših popravil v domu lahko opravite sami in tako prihranite. Na primer, majhne luknje v stenah lahko zapolnite z malo kita – nanesite ga, pustite, da se posuši, zgladite s smirkovim papirjem in prebarvate. Če so stene bele, uporabite preprost trik: vzemite kredo iste barve, jo zdrobite z kladivom in z drobtinami zapolnite luknjo – rezultat bo skoraj neviden.
Tudi prilagajanje vrat, ki drsajo ali se ne zapirajo dobro, je enostavno. Pogosto zadostuje privijanje tečajev ali poravnava okvirja. Če škripajo, nanesite nekaj kapljic maziva. Enako velja za predale ali ključavnice, ki se zatikajo – malo pregleda in mazanja reši težavo brez stroškov za mojstra.
Popravilo žaluzij
Žaluzije so pogosto vir težav, a veliko okvar lahko odpravite sami. Zamenjava obrabljenega traku je ena najpogostejših nalog in ne zahteva posebnega orodja. Odvijte pokrov žaluzije, odstranite star trak, novega potegnite skozi mehanizem in ga pritrdite z vozlom. Postopek je preprost in hiter. Če žaluzija ne deluje pravilno, preverite zbiralnik ali os – z malo truda lahko sami poskrbite, da bo spet delovala gladko, kar poveča varnost v domu in prihrani denar.
Osnovna elektrika
Nekatere električne naloge so dovolj preproste, da jih opravite sami, če upoštevate varnostne ukrepe. Zamenjava žarnic, fluorescenčnih cevi, vtičnic ali stikal je običajno varna, če pred tem izklopite elektriko na glavni plošči. Prav tako lahko sami namestite novo svetilko ali preverite varovalke v primeru izpada. Na primer, zamenjava okvarjene resistance v električni pečici je pogosto stvar nakupa poceni nadomestnega dela in osnovnega orodja – s tem lahko prihranite več deset evrov, ki bi jih sicer plačali serviserju.
Osnovna vodovodna popravila
Vodovodne težave, kot so zamašeni odtoki, lahko rešite sami z uporabo sesalnika, kemikalij ali domačega recepta z bikarbono in kisom. Zamenjava tesnil na pipi ali tušu, ki pušča, je prav tako enostavna – potrebujete le novo tesnilo in nekaj minut. Če straniščna školjka pušča, pogosto zadostuje nastavitev plovca ali zamenjava notranjega mehanizma. Za manjše naloge, kot je zamenjava tuš glave, ne potrebujete mojstra – s tem prihranite in hkrati izboljšate učinkovitost vode v domu.
Vzdrževanje gospodinjskih aparatov
Redno vzdrževanje aparatov lahko podaljša njihovo življenjsko dobo in prepreči nepotrebne stroške. Čiščenje filtrov v pralnem stroju, gum na vratih ali maščobe v napi je hitro opravilo, ki izboljša delovanje. Odstranjevanje vodnega kamna iz kavnega avtomata ali pipe z uporabo kisa je še en preprost trik. V hladilniku preverite tesnilo vrat in redno odtajajte zamrzovalnik, da ohranite učinkovitost. Takšni posegi ne zahtevajo posebnega znanja, a bistveno zmanjšajo možnost okvar.
Kdaj poklicati strokovnjaka?
Čeprav lahko veliko naredite sami, nekatera popravila zahtevajo profesionalca. Kompleksne električne napeljave, popravila plinskih naprav ali večji vodovodni posegi, kot je zamenjava cevi, so preveč tvegani ali zapleteni za domačo izvedbo. Napačno ravnanje lahko povzroči škodo, na primer poplavo ali celo nevarnost požara, kar bi na koncu stalo več kot najem mojstra. Pred vsakim posegom ocenite svoje sposobnosti in težavnost naloge – varnost v domu je vedno na prvem mestu.
Orodje in zadovoljstvo
Za ta popravila potrebujete le osnovno orodje: izvijač, kladivo, mazivo, nekaj traku in morda vrtalnik. Postopoma si lahko ustvarite majhen komplet, ki bo pokril večino potreb. Poleg prihranka denarja vam samostojno delo prinaša občutek neodvisnosti in ponosa, ko vidite, da vaš dom deluje brezhibno. Spletni vodiči so dodatna pomoč, če niste prepričani, kako začeti.
Prihranek in samozavest
Ni treba zapravljati denarja za vsako popravilo – z osnovnimi popravili sten, žaluzij, elektrike, vodovoda in vzdrževanjem aparatov lahko sami poskrbite za svoj dom. V Sloveniji, kjer so stroški mojstrov pogosto visoki, vam ta pristop omogoča prihranek več sto evrov letno. Z malo truda in pravim pristopom boste ohranili dom v redu in hkrati pridobili uporabne veščine za prihodnost.