Homov Koristni nasvetiNasveti za čiščenje gospodinjstva 10 napak pri čiščenju, zaradi katerih je dom le še bolj umazan

10 napak pri čiščenju, zaradi katerih je dom le še bolj umazan

avtor Julija
10 napak pri čiščenju, zaradi katerih je dom le še bolj umazan

Čiščenje doma je lahko prava umetnost, saj nepravilni pristopi pogosto vodijo do več umazanije, namesto da bi dosegli brezhiben red. Razkrivamo deset najpogostejših napak pri čiščenju in kako jih odpraviti, da bo vaš dom resnično čist in urejen.

1. Začetek čiščenja s tlemi

Mnogi najprej posesajo ali pomijejo tla, saj je to najtežji del. Vendar to vodi do ponovnega čiščenja, ker se med brisanjem prahu, razporejanjem stvari ali pomivanjem posode na tla naberejo drobtine, prah ali razlita tekočina. Upoštevajte pravilo čiščenja »od zgoraj navzdol«: najprej pospravite stvari, obrišite prah, očistite kopalnico in kuhinjo, šele nato se lotite tal.

Nasvet: Pred pomivanjem tal posesajte, da odstranite večji prah in smeti.

2. Uporaba ene krpe za vse površine

Uporaba iste krpe za kuhinjo, kopalnico in spalnico raznaša umazanijo in bakterije po domu. Na primer, maščoba s kuhinjskega pulta se lahko prenese na nočno omarico, ostanki zobne paste iz kopalnice pa na jedilno mizo. Za vsako območje (kuhinja, kopalnica, bivalni prostori) uporabite ločene krpe ali enkratne robčke, ki jih zamenjate med prehodi med prostori.

Nasvet: Krpe označite z barvami, da preprečite zmedo (npr. zelena za kuhinjo, modra za kopalnico).

10 napak pri čiščenju, zaradi katerih je dom le še bolj umazan3. Dolgotrajna uporaba istih krp

Gobice in krpe za večkratno uporabo se hitro umažejo in postanejo gojišče bakterij, če jih ne perete redno. Kuhinjske gobice za posodo ali korito zamenjajte tedensko, druge krpe pa operite v pralnem stroju takoj po čiščenju. Nepospravljene krpe raznašajo umazanijo in mikrobe po površinah.

Nasvet: Gobice med uporabo razkužite v mikrovalovni pečici (30 sekund, ko so mokre) ali pomivalnem stroju.

4. Sesanje s polnim vrečkam ali posodo

Polna vrečka ali posoda v sesalniku zmanjša sesalno moč, kar vodi do slabšega čiščenja. Proizvajalci opozarjajo, da poln sesalnik manj učinkovito pobira prah in smeti. Vrečko zamenjajte ali posodo izpraznite takoj, ko je polna, in očistite notranjost sesalnika z vlažno krpo.

Nasvet: Redno preverjajte filtre sesalnika in jih očistite ali zamenjajte po navodilih.

5. Uporaba neustreznih pripomočkov

Slab sesalnik, švohotna metla ali neučinkovita gobica za okna otežujejo čiščenje in puščajo madeže, prah ali razvode. Kakovostni pripomočki, kot so močan sesalnik, trdna metla z učinkovito krpo ali mikrovlaknaste krpe, bistveno izboljšajo rezultate in zmanjšajo frustracije.

Nasvet: Investirajte v mikrovlaknaste krpe in metlo z nastavljivim ročajem za lažje delo.

6. Zlaganje stvari v kupe

Skrbno zloženi kupi puloverjev, brisač ali posteljnine hitro postanejo neurejeni, saj je iz njih težko izvleči posamezen kos brez razmetavanja. Namesto tega, kot predlaga Marie Kondo, oblačila in brisače zvijte v zvitke in jih postavite pokončno, kot zvitki tapet. Tako so stvari pregledne in lažje dostopne. Večino oblačil raje obesite na obešalnike, manjše kose pa shranite v predale.

Nasvet: Uporabite plitke škatle v predalih, da ohranite zvitke na mestu.

7. Neuporaba organizatorjev

Brez organizatorjev kuhinjske police hitro postanejo kaotične z raztresenimi pripomočki, začimbami ali elastikami, otroške mize pa polne flomastrov in plastelina. Uporabite plastične posode, košare ali škatle z predelki, da vsaka stvar dobi svoje mesto in ostane organizirana.

Nasvet: Kupite cenovno ugodne organizatorje v trgovinah z gospodinjskimi pripomočki ali uporabite stare škatle za čevlje.

10 napak pri čiščenju, zaradi katerih je dom le še bolj umazan8. Brisanje prahu le s pernato metlico

Peresne metlice so primerne za majhne, zapletene predmete, kot so figurice, a za večje površine so neučinkovite, saj prah le razpihajo. Uporabite mikrovlaknaste krpe ali rahlo vlažne enkratne robčke, ki prah zadržijo in preprečijo njegovo širjenje.

Nasvet: Pred brisanjem prahu posesajte površine, da zmanjšate količino lebdečega prahu.

9. Zanemarjanje razhlamljanja

Preveč stvari je glavni vzrok za nered. Police in predali so prenatrpani, kar otežuje vzdrževanje reda, pogosto pa teh stvari sploh ne uporabljamo. Razhlamljajte tri- do štirikrat letno: preglejte omare, ocenite, ali res potrebujete določene predmete (npr. premajhne kavbojke ali neuporabljene kuhinjske pripomočke), in se brez obžalovanja poslovite od odvečnih. Po metodi Marie Kondo obdržite le tisto, kar vam prinaša veselje.

Nasvet: Vsakič, ko kupite novo stvar, podarite ali zavrzite eno staro, da ohranite ravnovesje.

10. Splošno čiščenje enkrat tedensko

Enkratno tedensko čiščenje ni dovolj, zlasti v prostorih, kot so kuhinja, kopalnica ali hodnik, ki se hitro umažejo. Če čistite le ob koncih tedna, bo do četrtka ali petka dom že neurejen, še posebej v gospodinjstvih z otroki ali hišnimi ljubljenčki. Namesto tega uvedite sistem vsakodnevnih majhnih opravil, kot predlagata FlyLady ali Marie Kondo, da preprečite kopičenje nereda.

Nasvet: Vsak dan posvetite 10 minut čiščenju enega območja (npr. kuhinjski pult ali kopalniško korito).

Dodatni nasveti za čist dom

  • Načrtujte čiščenje: Ustvarite tedenski urnik za različna opravila, kot je pomivanje oken ali čiščenje hladilnika.
  • Vključite družino: Razdelite naloge med družinske člane, da pospešite proces.
  • Uporabite naravna čistila: Kis ali soda bikarbona sta učinkovita in okolju prijazna za odstranjevanje madežev.
  • Redno čistite pripomočke: Pralni stroj, pomivalni stroj in sesalnik potrebujejo vzdrževanje za optimalno delovanje.

Na kaj biti pozoren?

  • Preobremenjenost: Ne poskušajte očistiti vsega naenkrat; razdelite naloge na manjše dele.
  • Kakovost čistil: Uporabljajte namenske izdelke za specifične površine, da preprečite poškodbe.
  • Zdravje: Pri uporabi močnih čistil nosite rokavice in prezračite prostor.
  • Prilagodljivost: Prilagodite sistem čiščenja svojemu življenjskemu slogu in potrebam gospodinjstva.

Zakaj je to pomembno?

Izogibanje tem desetim napakam pri čiščenju – od nepravilnega vrstnega reda do zanemarjanja razhlamljanja – bo vaš dom ohranilo čist, urejen in prijeten. Z uporabo pravih pripomočkov, organizatorjev in sistema vsakodnevnih opravil lahko dosežete brezhiben red z manj truda. Preizkusite te nasvete že pri naslednjem čiščenju: začnite z razhlamljanjem ali zamenjajte staro krpo! Tako bo vaš dom postal prostor udobja in čistoče, kjer se boste vedno počutili sproščeno.

Morda vam bo tudi všeč

Pustite komentar