Homov Koristni nasveti Kako in s čim očistiti zaslon televizorja, prenosnika in monitorja

Kako in s čim očistiti zaslon televizorja, prenosnika in monitorja

avtor Julija
Kako in s čim očistiti zaslon televizorja, prenosnika in monitorja

Čiščenje zaslonov televizorjev, prenosnikov ali monitorjev zahteva previdnost, saj lahko napačna sredstva ali materiali poškodujejo površino. Uporaba improviziranih pripomočkov, kot so kuhinjske krpe ali čistila za okna, je slaba ideja. V tem vodniku razkrivamo, kako pravilno očistiti zaslone, katera sredstva in tkanine so varna ter čemu se izogniti, da ohraniš kakovost slike in dolgo življenjsko dobo naprave.

Kakšne vrste premazov imajo zasloni?

Zasloni imajo različne premaze, ki vplivajo na način čiščenja:

  • Sijajni premaz: Ponuja natančno reprodukcijo slike in žive barve, a je nagnjen k odsevanju svetlobe, kar povzroča bleščanje. Na njem so vidni prstni odtisi, praske in madeži. Suho brisanje, celo s specializiranimi krpami, lahko pusti sledi, zato je priporočljivo uporabiti čistilno sredstvo.
  • Mat premaz (proti bleščanju): Manj živahen, a ne povzroča odsevov, zato je idealen za svetle prostore ali uporabo na soncu. Izogibaj se čistilom na osnovi alkohola, ki lahko poškodujejo protirefleksni sloj, in praškastim sredstvom, ki povzročajo praske.
  • Zasebni premaz (»proti vohunom«): Omogoča ogled slike le pod pravim kotom, kar zagotavlja zasebnost. Čisti se z mehko krpo in specializiranimi sredstvi brez abrazivnih delcev.
  • Oleofobni premaz: Preprečuje prstne odtise in mastne madeže, saj vsebuje silikonske spojine. Je odporen, zato lahko uporabiš večino čistil za zaslone, a vedno preveri navodila.

Kako in s čim očistiti zaslon televizorja, prenosnika in monitorjaS čim očistiti zaslon?

Pomembno je izbrati prave pripomočke in čistila, da preprečiš poškodbe zaslona.

Primerne tkanine:

  • Krpe iz mikrovlaken: Mehke, nežne do vseh vrst zaslonov, vključno s tistimi s protirefleksnimi ali antistatičnimi sloji. Učinkovito odstranjujejo prah, vlago, maščobe in prstne odtise brez prask ali razmazov. Za manjše nečistoče zadostuje suha krpa.
  • Brezvlaknaste tkanine: Gladke, nežno odstranjujejo umazanijo brez prask in polirajo zaslon do sijaja.
  • Vlažilni robčki za zaslone: Že prepojeni s primernim čistilom, varni za vse vrste zaslonov (preveri etiketo). Odstranjujejo prah, odtise, razmaze in nevtralizirajo statično elektriko.
  • Perforirana semiševa krpa: Zelo mehka, idealna za vse zaslone, učinkovito čisti brez prask, a je nekoljko dražja.
  • Vatirane palčke ali stisnjen zrak: Palčke so uporabne za čiščenje rež in robov, a lahko pustijo vlakna. Boljša alternativa je balon s stisnjenim zrakom, ki izpiha prah iz težko dostopnih mest (upoštevaj navodila).

Primerna čistila:
Izberi specializirana čistila za zaslone, ki so varna za premaze. Pred nakupom preberi navodila in preveri priporočila proizvajalca naprave. Običajno vsebujejo vodo, izopropilni alkohol, površinsko aktivne snovi (npr. alkilpoliglukozid, lauril glukozid), zgoščevalce ali blage alkalije (natrijev ali kalijev hidroksid). Nekatera čistila imajo antistatični učinek, ki dlje časa preprečuje nabiranje prahu. Na voljo so v obliki gelov, pen ali razpršil – izberi tisto, kar ti ustreza.

Česa ne smete uporabljati?

Da ohraniš zaslon nedotaknjen, se izogibaj:

  • Gospodinjskim čistilom: Tekočine za pomivanje posode, kis, milo, čistila za okna, sredstva z etanolom, benzenom, acetonom, belilom, amonijakom, bencinom ali klorom lahko poškodujejo premaz, zlasti protirefleksni sloj.
  • Abrazivnim sredstvom: Soda ali praškasta čistila povzročajo praske, odrgnine ali celo razpoke.
  • Neprikladnim materialom: Toaletni papir, papirnate brisače, običajni robčki, abrazivne gobice, trde tkanine, časopisi, frotiraste brisače ali stare majice lahko poškodujejo zaslon. Tudi higienski vlažilni robčki niso primerni, saj vsebujejo snovi, ki puščajo madeže ali poškodujejo premaz.

Kako in s čim očistiti zaslon televizorja, prenosnika in monitorjaKako pravilno očistiti zaslon?

Sledi tem korakom za brezhiben rezultat brez razmazov ali madežev:

  1. Izklopi napravo: Na temnem zaslonu so prstni odtisi, prah ali madeži bolj vidni, kar olajša čiščenje.
  2. Odstrani prah: Z mehko krpo (npr. iz mikrovlaken) obriši zaslon od zgoraj navzdol, da preprečiš ponovno usedanje prahu.
  3. Uporabi čistilo za trdovratne madeže: Navlaži primerno krpo s specializiranim čistilom za zaslone (krpa mora biti vlažna, ne mokra). Nikoli ne prši čistila neposredno na zaslon, saj lahko tekočina prodre v stike in povzroči okvaro.
  4. Nežna obdelava: Pri zasušenih madežih ali trdovratni umazaniji ne pritiskaj močno – čisti nežno, da preprečiš poškodbe.
  5. Osuši zaslon: Po vlažnem čiščenju zaslon obriši s suho mehko krpo, da odstraniš morebitne razmaze. Nekatera čistila izhlapijo sama, a vseeno preveri.
  6. Počakaj pred vklopom: Pred ponovnim vklopom se prepričaj, da je zaslon popolnoma suh.

Dodatni nasveti za čist zaslon

  • Izogibaj se dotikanju: Ne dotikaj se zaslona s prsti, da preprečiš prstne odtise in mastne madeže.
  • Očisti tudi ohišje: Redno briši prah z ohišja naprave, da preprečiš njegovo nabiranje na zaslonu.
  • Hrana in pijača stran: Ne jej ali pij v bližini zaslona, da preprečiš brizge ali madeže. Prav tako se izogibaj kihanju v smeri zaslona.
  • Redno vzdrževanje: Vsak teden zaslon obriši s suho krpo iz mikrovlaken, enkrat mesečno pa izvedi vlažno čiščenje za odstranjevanje trdovratnejših nečistoč.

Zakaj je pravilno čiščenje zaslona pomembno?

Pravilno čiščenje zaslonov televizorjev, prenosnikov in monitorjev ohranja kakovost slike, preprečuje praske in podaljšuje življenjsko dobo naprave. Z uporabo primernih materialov in čistil boš zaslon ohranil brezhiben, brez razmazov ali poškodb. Ti nasveti so preprosti in učinkoviti – izberi pravo krpo, uporabi specializirano čistilo in začni že danes, da bo tvoj zaslon vedno kristalno čist!

Morda vam bo tudi všeč

Pustite komentar