Homov Koristni nasvetiČlanki o poslovnem in osebnem razvoju Kako premagati pomanjkanje motivacije in povečati produktivnost: 4 preproste znanstvene tehnike

Kako premagati pomanjkanje motivacije in povečati produktivnost: 4 preproste znanstvene tehnike

avtor Julija
Kako premagati pomanjkanje motivacije in povečati produktivnost: 4 preproste znanstvene tehnike

Pomanjkanje motivacije je pogosta ovira, ki vpliva na produktivnost, tako v službi kot v osebnem življenju. Prokrastinacija – odlašanje z nalogami – je lahko velik izziv, a znanost ponuja preproste strategije, ki vam lahko pomagajo začeti in dokončati naloge. Ključ do uspeha je v tem, da začnete: ko enkrat naredite prvi korak, vaš možgani naravno stremijo k dokončanju. Tukaj so štirje znanstveno podprti nasveti, ki vam bodo pomagali ohraniti motivacijo in povečati produktivnost.

Zakaj začetek vodi do motivacije?

Po mnenju Manuja Kapurja, profesorja na področju znanosti o učenju na ETH Zürich in avtorja knjige Productive Failure, imajo ljudje naravno potrebo po zaključevanju nalog. »Radi dokončamo, kar začnemo. Občutek zadovoljstva ob zaključku je močan,« pravi Kapur. To potrjujejo tudi zgodnje raziskave Blume Zeigarnik iz leta 1927, ki so pokazale, da možgani bolje zadržijo informacije, povezane z nedokončanimi nalogami – pojav, znan kot Zeigarnikov učinek.
Leta 1928 je Maria Ovsiankina dopolnila te ugotovitve z dokazom, da možgani naravno težijo k dokončanju začetih nalog, tudi če to ni obvezno. Ta notranja potreba po »zapiranju odprtih vrat« je močna motivacijska sila. Mel Robbins, avtorica knjige El poder de los 5 segundos, to imenuje »energija aktivacije«: že dva minuta dela na nalogi sta dovolj, da možgani najdejo motivacijo za nadaljevanje.

Kako premagati pomanjkanje motivacije in povečati produktivnost: 4 preproste znanstvene tehnike

1. Razdelite naloge na manjše korake

Velike naloge pogosto povzročajo občutek preobremenjenosti, kar vodi v prokrastinacijo. Rešitev je preprosta: razdelite jih na manjše, obvladljive korake. Psihologa Teresa M. Amabile in Steve J. Kramer sta to poimenovala učinek napredka. V raziskavi, kjer sta analizirala dnevniške zapise tisočev zaposlenih, sta ugotovila, da je napredek – tudi majhen – največji dejavnik motivacije na delovnem mestu.
Vsak zaključen korak sprosti dopamin, hormon, ki v možganih ustvari občutek nagrade. To poveča motivacijo in produktivnost, saj majhni uspehi krepijo vaš zagon. Razdelitev nalog na manjše dele vam omogoča, da občutite stalen napredek, kar je ključno za ohranjanje motivacije.

2. Ozrite se nazaj, da greste naprej

Ko se naloga vleče dlje, kot ste pričakovali, in motivacija upada, spremenite perspektivo. Namesto da se osredotočate na to, koliko vam še manjka, poglejte, koliko ste že naredili. Kapur svetuje: »Če imate cilj preplavati 20 dolžin in ste že pri peti, si recite: ‘Prišel sem plavat eno dolžino, naredil sem jih že pet več.’ To vas psihološko motivira, da nadaljujete, namesto da bi se obremenjevali z mislijo, da vam manjka še 15 dolžin.«
Ta pristop temelji na učinku gradienta cilja, ki ga je leta 1932 raziskoval psiholog Clark L. Hull. Ljudje povečajo trud, ko se približujejo cilju. Študija iz leta 2006 (Kivetz, Urminsky in Zheng) je pokazala, da potrošniki pospešijo nakupe, ko se bližajo nagradi v programih zvestobe, podobno pa se zgodi pri delu: bližje ko ste cilju, večja je vaša motivacija.

3. Prepoznajte zmoto potopljenih stroškov

Ste kdaj nadaljevali z gledanjem dolgočasne serije samo zato, ker ste že vložili čas vanjo? To je zmota potopljenih stroškov, kognitivna pristranskost, ki jo preučujejo v psihologiji in vedenjski ekonomiji. Ljudje vztrajamo pri dejavnostih, v katere smo že vložili čas, denar ali trud, čeprav nadaljevanje ni smiselno.
Na primer, če ste po letih študija in truda v službi, ki vas ne izpolnjuje, se lahko zmota potopljenih stroškov prepriča, da morate vztrajati, ker ste že toliko vložili. Vendar to ni res – izkušnje in znanje, ki ste jih pridobili, so dragoceni in jih lahko uporabite drugje. Kot pravi Kapur: »Vsak dosežek je vreden priznanja. Zavedanje, da ne začnete iz nič, ampak imate že znanje, ki ga lahko uporabite, poveča motivacijo.«

4. Izkoristite moč zadnjega šprinta

Ste opazili, kako maratonci po 42 kilometrih najdejo moč za pospešek tik pred ciljem? To je moč motivacije, ki jo sproži bližina konca. Ko možgani vidijo, da je cilj blizu, se aktivira naravni nagon po zaključku, kar odpravi negotovost in poveča produktivnost.
Ta »zadnji šprint« je ena najpreprostejših tehnik za povečanje motivacije. Možgani naravno stremijo k zaključevanju nalog, in ko vidite, da je konec blizu, se pojavi miselnost: »Saj je samo še malo, ne bom pustil na polovici.« Izkoristite to naravno težnjo, da dokončate naloge in ohranite produktivnost.

Kako premagati pomanjkanje motivacije in povečati produktivnost: 4 preproste znanstvene tehnike

Kako uporabiti te strategije za večjo produktivnost?

Začnite z majhnimi koraki: razdelite naloge, da se izognete preobremenjenosti. Osredotočite se na napredek, ki ste ga že dosegli, namesto na to, kar vam manjka. Zavedajte se zmote potopljenih stroškov in ne vztrajajte pri nalogah, ki vas ne motivirajo – raje preusmerite energijo v tisto, kar vas navdihuje. Nazadnje, izkoristite moč zadnjega šprinta, ko ste blizu cilja, da dokončate naloge z zagonom.
Te strategije temeljijo na naravnih mehanizmih delovanja možganov, kar pomeni, da so dostopne vsem. Znanstveno podprti pristopi, kot so Zeigarnikov učinek, učinek napredka in učinek gradienta cilja, dokazujejo, da je motivacija pogosto le stvar prvega koraka. Začnite – in vaši možgani bodo poskrbeli za ostalo.

Zaključek: Motivacija je v vaših rokah

Pomanjkanje motivacije ni nepremostljiva ovira. Z razdelitvijo nalog, osredotočanjem na napredek, prepoznavanjem zmotnih vzorcev razmišljanja in izkoriščanjem naravnega zagona ob koncu lahko povečate svojo produktivnost. Ključ je v tem, da začnete: že dva minuta dela sta dovolj, da se vaši možgani »vklopijo« in vas popeljejo do cilja. Uporabite te preproste trike in opazili boste, kako se vaša motivacija – in s tem produktivnost – dvigne na novo raven.

Morda vam bo tudi všeč

Pustite komentar