Homov Koristni nasvetiZanimiva dejstva in raziskave Zakaj nekatere tkanine smrdijo? Razkrivanje povezave med vrsto tkanine in vonjem pod pazduho

Zakaj nekatere tkanine smrdijo? Razkrivanje povezave med vrsto tkanine in vonjem pod pazduho

avtor Julija
Zakaj nekatere tkanine smrdijo? Razkrivanje povezave med vrsto tkanine in vonjem pod pazduho

Vaša oprijeta majica iz poliestra ali ekološka bombažna srajca morda ne pojasni v celoti tistega kiselkastega, čebulnega vonja, ki se širi iz vaših pazduh v vročem dnevu ali po vadbi, a vrsta tkanine zagotovo igra vlogo. Nekatere tkanine bolj zadržujejo vonj, kar poveča neprijeten telesni zadah. Tukaj razkrivamo, zakaj nekatere tkanine smrdijo bolj kot druge in kako preprečiti neprijeten vonj.

Zakaj pod pazduhami nastane vonj?

Svež pot pod pazduhami ima le blag vonj. Dolgoverižne maščobne kisline, ki jih proizvajajo žleze znojnice, so prevelike, da bi se širile po zraku. Vonj nastane, ko se pot pomeša z mikrobiomom kože, kjer bakterije in hormoni razgradijo maščobne kisline v manjše, hlapne molekule z značilnim vonjem. Trije glavni mikroorganizmi, ki prispevajo k vonju pod pazduhami, so:

  • Corynebacterium: Te bakterije ustvarjajo oster vonj, a ostanejo na koži in redko preidejo na oblačila, zato niso glavni krivec za smrad tkanin.
  • Staphylococcus: Prisotne so na koži in oblačilih, a proizvajajo najmanj intenziven vonj med bakterijami, zato niso primarni vzrok smradu oblačil.
  • Mikrokoki: Te bakterije uspevajo na koži, a se rade razmnožujejo na sintetičnih tkaninah, kot sta poliester in najlon, manj pa na bombažu. So glavni vzrok za neprijeten vonj oblačil.

Zakaj nekatere tkanine smrdijo? Razkrivanje povezave med vrsto tkanine in vonjem pod pazduhoZakaj poliester bolj smrdi?

Raziskava iz leta 2014, ki jo je vodil mikrobiolog Chris Callewaert z Univerze v Gentu, je pokazala, da se mikrokoki po intenzivni vadbi močno razmnožujejo na sintetičnih majicah, ne pa na bombažnih. V slepem testiranju so majice iz 100 % poliestra in poliestrskih mešanic dišale bistveno slabše kot bombažne, z vonjem, opisanimi kot zatohel, amonijast in kisel.

  • Zakaj poliester? Poliester je nepolarni material, ki odbija vodo in se hitro suši, a privlači olja iz kože, ki so hrana za bakterije. Ustvari toplo, vlažno okolje, idealno za razmnoževanje mikrokokov, preden se tkanina posuši.
  • Bombaž: Bombaž diha in hitro vpija vlago, kar preprečuje razmnoževanje bakterij in zmanjšuje vonj.
    Raziskava iz leta 2020, ki jo je vodil strokovnjak za tekstil Mukhtar Abdul-Bari z Univerze v Alberti, je potrdila, da poliester slabo odstranjuje spojine, ki povzročajo vonj po potu. Po večkratnem nošenju se vonj kopiči v vlaknih, kar poslabša težavo.

Kako preprečiti nabiranje vonja na oblačilih

Čeprav popolna svežina ni vedno mogoča, lahko z nekaj ukrepi zmanjšate vonj na oblačilih:

  1. Takoj sušite oblačila: Ne puščajte mokrih oblačil v košari ali športni torbi, saj tema in pomanjkanje zraka spodbujata rast bakterij. Obrnite oblačila navzven, da se notranja stran, kjer je največ bakterij in olj, hitreje posuši.
    • Nasvet: Oblačila razporedite na sušilniku takoj po vadbi.
  2. Predhodna obdelava: Pred pranjem namočite športna oblačila v mešanici kisa in vode (1 del kisa na 5 delov vode) za 30 minut. To prepreči, da bi se vonj trajno zasidral.
    • Nasvet: Uporabite beli kis, ki je cenovno dostopen in učinkovit.
  3. Izogibajte se mehčalcem: Tekoči mehčalci zadržujejo vonj na sintetičnih tkaninah in zmanjšujejo njihovo elastičnost. Namesto tega uporabite sodo bikarbono ali posebne dodatke za pranje športnih oblačil.
    • Nasvet: Preverite etiketo oblačil za navodila o pranju.
  4. Dodajte razkužilo za pranje: Enkrat tedensko uporabite razkužilo za pranje, ki preprečuje razvoj bakterij. Izberite fenolna razkužila, ki so manj agresivna do tkanin kot belila s klorom.
    • Nasvet: Sledite navodilom na embalaži razkužila, da ne poškodujete oblačil.
  5. Sušite na zraku: Po pranju oblačila sušite na svežem zraku, da preprečite zadrževanje vonja in podaljšate življenjsko dobo tkanin. Sušenje v sušilnem stroju lahko vonj »zapeče« v vlakna.
    • Nasvet: Oblačila obesite na sončno mesto, saj UV-žarki naravno uničujejo bakterije.
  6. Izbirajte bombaž ali naravne tkanine: Kadar je mogoče, nosite oblačila iz 100 % bombaža ali drugih naravnih vlaken, kot je merino volna, ki manj zadržujejo vonj v primerjavi s poliestrom.
    • Nasvet: Za vadbo izberite mešanice z visokim deležem naravnih vlaken, če je popolnoma naravna tkanina nepraktična.

Zakaj nekatere tkanine smrdijo? Razkrivanje povezave med vrsto tkanine in vonjem pod pazduhoPrihodnost boja proti vonju

Strokovnjak Callewaert, znan kot »Dr. Pazduha«, raziskuje presaditev mikrobioma kot dolgoročno rešitev za telesni zadah. Uspešno je presadil mikrobiom od neodornega enojajčnega dvojčka k bratu z močnim vonjem, kar je v nekaj tednih skoraj odpravilo težavo. Trenutno raziskuje presaditve med nepovezanimi posamezniki, kar bi lahko revolucioniziralo obvladovanje vonja.

Zakaj je to pomembno za vas?

Neprijeten vonj oblačil, zlasti iz poliestra, je pogosta težava, ki jo povzročajo bakterije, kot so mikrokoki, in lastnosti sintetičnih tkanin. Z izbiro bombaža, takojšnjim sušenjem, predhodno obdelavo s kisom in pravilnim pranjem lahko znatno zmanjšate vonj. Ti preprosti koraki so cenovno dostopni in učinkoviti, kar vam omogoča, da ostanete sveži tudi po naporni vadbi. Začni že danes: preizkusi enega od nasvetov in poskrbi, da bodo tvoja oblačila dišala bolje!

Morda vam bo tudi všeč

Pustite komentar