Homov Lepota in zdravje Od česa je odvisna barva zob in kako jih varno pobeliti

Od česa je odvisna barva zob in kako jih varno pobeliti

avtor Julija
Od česa je odvisna barva zob in kako jih varno pobeliti

Skrb za bele zobe je pogosto vprašanje estetike, a zobozdravniki opozarjajo: rahla rumenkasta barva zobne sklenine je pogosto naravna in ne kaže na zdravstvene težave. Če pa si želiš bolj sijočega nasmeha, obstajajo varni in učinkoviti načini za beljenje zob. Razkrivamo, kaj vpliva na barvo zob, katere metode so varne in kako se izogniti tveganjem pri beljenju!

Kaj povzroča spremembo barve zob?

Barva zob se lahko spreminja zaradi različnih dejavnikov, ki jih delimo na dva tipa:

  • Zunanji vzroki: Spremembe na površini sklenine, povezane z življenjskim slogom. Kajenje, pitje kave, čaja, rdečega vina ali kole ter uživanje temnega sadja (npr. borovnic) lahko povzročijo madeže. Te madeže je običajno lažje odstraniti z rednim čiščenjem ali profesionalno higieno.
  • Notranji vzroki: Spremembe v dentinu, sloju pod sklenino. Te so lahko posledica genetskih bolezni, jemanja nekaterih antibiotikov (npr. tetraciklina) v otroštvu, poškodb zob ali staranja. Sčasoma sklenina postane tanjša, skoznjo pa proseva rumenkast dentin, zaradi česar so zobje videti temnejši.

Dobra novica? Beljenje zob lahko pomaga pri obeh vrstah sprememb, če je izvedeno pravilno.

Od česa je odvisna barva zob in kako jih varno pobelitiVarni načini beljenja zob pri zobozdravniku

Najvarnejše beljenje zob poteka pod nadzorom zobozdravnika, kar priporočajo tudi strokovnjaki Avstralske zobozdravstvene zveze. Na voljo sta dve glavni možnosti:

  1. Beljenje v ordinaciji:
    Pri tem postopku zobozdravnik na zobe nanese gel s peroksidom, ki ga pogosto aktivira z UV- ali LED-lučjo, da prodre globlje v sklenino. Postopek traja 60–90 minut, rezultati pa so vidni takoj po posegu.
  2. Domače beljenje z opornicami:
    Zobozdravnik izdela individualne opornice po meri, ki ustrezajo obliki tvojih čeljusti. Vanje naneseš poseben belilni gel, ki ti ga prav tako priskrbi zobozdravnik. Opornice nosiš od 2 do 10 ur na dan, postopek pa traja od 6 do 28 dni, odvisno od navodil.

Pomembno opozorilo: Sredstva s peroksidom so lahko škodljiva, če pridejo v stik z dlesnimi ali jezikom, saj lahko povzročijo kemične opekline ali razjede. Prepogosto ali nepravilno beljenje poveča občutljivost zob, kar lahko povzroči bolečino celo ob stiku z zrakom. Zato je nadzor zobozdravnika ključen.

Poleg beljenja lahko pomaga profesionalna higiena. Ultrazvočno čiščenje, uporaba posebnih past in orodij pogosto naredijo zobe svetlejše brez dodatnega beljenja.

Ali je domače beljenje zob varno?

Samostojno beljenje zob ni priporočljivo. Splet je poln nasvetov za domače metode, a Ameriška zobozdravstvena zveza opozarja, da večina nima zadostnih znanstvenih dokazov o učinkovitosti ali varnosti. Tukaj so najpogostejše metode in njihova tveganja:

  1. Kislo sadje (npr. limonina ali pomarančna lupina):
    Nekateri verjamejo, da drgnjenje zob s citrusi beli sklenino. Raziskave iz leta 2017 so pokazale, da citronska kislina (zlasti iz mandarinine lupine) lahko nekoliko pobeli zobe in deluje protibakterijsko. Vendar je študija potekala le na 36 zobeh v laboratoriju, zato rezultati niso dokončni. Kisline v sadju lahko poškodujejo sklenino, kar poveča občutljivost zob, zato to metodo odsvetujemo.
  2. Soda bikarbona:
    Soda deluje kot blag abraziv in lahko odstrani površinske madeže, a ne spremeni notranje barve zob. Najenostavneje je zmešati sodo z vodo v razmerju 1:1 in zmesjo očistiti zobe. Vendar soda ne vsebuje fluora, ki ščiti pred kariesom, zato ni primerna za redno uporabo. Varnejša je zobna pasta s sodo, ki je uradno priznana kot varna, a tudi te ne uporabljaj vsak dan, saj lahko poškoduje sklenino.
  3. Aktivno oglje:
    Nekateri menijo, da aktivno oglje vpije madeže in pobeli zobe, a znanstvenih dokazov za to ni. Oglje je lahko preveč abrazivno in poškoduje sklenino, kar razkrije rumenkast dentin, zaradi česar so zobje videti še temnejši. Uporaba past z ogljem zato ni priporočljiva.
  4. Izpiranje z oljem (oil pulling):
    Pri tej metodi usta izpiraš s kokosovim, sončničnim ali sezamovim oljem, kar naj bi odstranilo bakterije in umazanijo. Ameriška zobozdravstvena zveza to označuje kot »netradicionalno zobozdravstvo« brez znanstvene podlage. Možni stranski učinki vključujejo prebavne težave ali drisko. Če se odločiš za preizkus, usta izpiraj 20 minut, olja ne pogoltni in pred tem očisti zobe. Vendar ta metoda ne nadomesti rednega ščetkanja ali uporabe zobne nitke.

Od česa je odvisna barva zob in kako jih varno pobelitiKako ohraniti bele zobe z vsakodnevno higieno?

Najboljši način za ohranjanje belih zob je dosledna ustna higiena:

  • Ščetkaj zobe dvakrat dnevno: Vsakič vsaj dve minuti z zobno pasto, ki vsebuje fluor.
  • Uporabljaj zobno nitko: Enkrat dnevno odstrani ostanke hrane in obloge med zobmi.
  • Redno obiskuj zobozdravnika: Profesionalna higiena in pregledi vsaj dvakrat letno preprečijo kopičenje madežev in zobnega kamna.
  • Omeji krivce za madeže: Zmanjšaj uživanje kave, čaja, rdečega vina in temnega sadja. Opusti kajenje ali žvečenje tobaka.

Dodatni nasveti za bel nasmeh

  • Pij vodo po obroku: Voda pomaga sprati ostanke hrane in pijače, ki povzročajo madeže.
  • Uporabljaj slamico: Pri pitju kave, kole ali vina slamica zmanjša stik tekočine z zobmi.
  • Posvet z zobozdravnikom: Pred beljenjem se posvetuj o stanju svojih zob – če imaš poškodovano sklenino ali občutljive zobe, beljenje morda ni primerno.
  • Izogibaj se agresivnim metodam: Domači poskusi, kot je drgnjenje z abrazivnimi snovmi, lahko povzročijo več škode kot koristi.

Zakaj je varno beljenje zob pomembno?

Barva zob je odvisna od genetike, staranja, življenjskega sloga in zdravstvenih dejavnikov, a s pravimi metodami lahko dosežeš svetlejši nasmeh brez tveganja. Profesionalno beljenje pod nadzorom zobozdravnika ali redna higiena sta najvarnejši poti do belih zob. Domače metode, kot so soda, oglje ali olja, pogosto niso podprte z dokazi in lahko poškodujejo sklenino. Osredotoči se na preventivo in strokovno nego – začni že danes z rednim ščetkanjem, omejitvijo kave in obiskom zobozdravnika za sijoč, zdrav nasmeh!

Morda vam bo tudi všeč

Pustite komentar