Spanje z kontaktnimi lečami ni priporočljivo, saj lahko povzroči resne težave z očmi. Čeprav so nekatere leče zasnovane za dolgotrajno nošenje, obstajata dva ključna razloga, zakaj bi morali leče pred spanjem vedno odstraniti. Tukaj razlagamo, zakaj je to pomembno in kaj storiti, če slučajno zaspite z lečami.
Zakaj ne smete spati z lečami?
- Pomanjkanje kisika za roženico:
Roženica očesa nima krvnih ali limfnih žil in kisik dobiva neposredno iz okolja ter solzne tekočine. Kontaktne leče pod zaprtimi vekami preprečujejo dostop kisika in solz, kar lahko povzroči hipoksijo (pomanjkanje kisika) in otekanje roženice. Tudi t.i. »24-urne« leče, ki bolje prepuščajo kisik, niso povsem varne za nočno nošenje, saj ne odpravljajo vseh tveganj. - Povečano tveganje za okužbe:
Spanec z lečami poveča tveganje za očesne okužbe za 6- do 8-krat. Že nekaj noči spanja z lečami lahko povzroči resne težave, kot je poškodba roženice ali celo razjeda roženice, ki zahteva operacijo in dolgotrajno okrevanje. Primer: moški, ki je dva dni zapored nosil leče brez odstranjevanja, je utrpel hudo poškodbo roženice, ki se je razvila v perforirano razjedo, kar je zahtevalo kirurški poseg.
Posledice spanja z lečami segajo od blagih simptomov, kot so suhe, rdeče oči, do hudih zapletov, kot so okužbe ali trajne poškodbe vida. Zato oftalmologi svetujejo, da leče pred spanjem vedno odstranite, ne glede na njihov tip.
Kaj storiti, če zaspite z lečami?
Če ste pozabili odstraniti leče in to opazite šele zjutraj, ravnajte previdno, da preprečite dodatne poškodbe:
- Ne odstranjujte leč takoj: Zaradi suhosti oči lahko odstranjevanje povzroči praske na roženici.
- Uporabite vlažilne kapljice: Vkapajte kapljice za oči, ki so primerne za uporabo z lečami, in počakajte nekaj minut, da se oči navlažijo.
- Nežno odstranite leče: Ko so oči dovolj vlažne, previdno odstranite leče z čistimi rokami.
- Spremljajte simptome: Če opazite poslabšanje vida, rdečico, solzenje ali bolečino, takoj obiščite oftalmologa, saj so to lahko znaki okužbe.
- Zamenjajte leče: Leč, ki ste jih nosili med spanjem, ne uporabljajte ponovno, tudi če jih sperete z raztopino. Bakterije se lahko zadržijo na lečah in povzročijo ponovno okužbo.
Nasveti za varno uporabo kontaktnih leč
- Vedno odstranite leče pred spanjem: Tudi če ste zelo utrujeni, si vzemite minuto za odstranitev leč, da zaščitite oči.
- Upoštevajte higieno: Pred ravnanjem z lečami si temeljito umijte roke in uporabljajte samo sterilno raztopino.
- Redno menjajte leče: Upoštevajte priporočeni čas nošenja (npr. dnevne, mesečne leče) in jih ne nosite dlje, kot je predpisano.
- Obiščite oftalmologa: Redni pregledi pri oftalmologu pomagajo preveriti zdravje oči in primernost leč za vaš življenjski slog.
- Izberite kakovostne leče: Če potrebujete leče za dolgotrajno nošenje, se posvetujte z oftalmologom o modelih z visoko prepustnostjo kisika, a jih kljub temu odstranjujte ponoči, razen če zdravnik izrecno dovoli drugače.
Zakaj je to pomembno za vas?
Spanje z kontaktnimi lečami lahko povzroči resne zdravstvene težave, od blage suhosti oči do hudih okužb ali poškodb roženice, ki zahtevajo operacijo. Tveganje ni vredno udobja, saj lahko že ena noč spanja z lečami vodi do dolgotrajnih posledic. Z doslednim odstranjevanjem leč pred spanjem, pravilno higieno in takojšnjim ukrepanjem v primeru težav lahko zaščitite svoje oči in ohranite zdrav vid. Bodite previdni, upoštevajte nasvete oftalmologov in spite brez leč za varen in zdrav nasmeh!