Poletje je idealen čas za shranjevanje vitaminov, saj so sadje in zelenjava takrat sveža, okusna in cenovno dostopna. Z zamrzovanjem lahko ohranite njihovo kakovost za zimo. Tukaj je podrobna navodila, kako pravilno zamrzniti jagode, zelenjavo in sadje, da ostanejo uporabni in okusni.
Splošna pravila za zamrzovanje
- Izberite sveže pridelke: Uporabite zrele, a ne premehke plodove brez poškodb ali plesni.
- Temeljito operite in posušite: Pred zamrzovanjem vse dobro operite in osušite z brisačo. Mokri plodovi se v zamrzovalniku zlepijo v grudice.
- Pripravite za uporabo: Plodove olupite, narežite ali zmeljite glede na to, kako jih boste uporabljali. Po odmrzovanju so pogosto mehkejši, zato je predpriprava ključna.
- Uporabite primerne posode: Plastični zabojčki ali vrečke za zamrzovanje so idealni. Vsako posodo označite z vsebino in datumom zamrzovanja.
- Zamrzujte v majhnih porcijah: Manjše količine so praktične, saj jih lažje uporabite brez odmrzovanja celotne zaloge. Za zelenjavo lahko vrečke sploščite in z nožem razdelite vsebino na odseke, ki jih enostavno odlomite.
- Nastavite pravo temperaturo: Zamrzovalnik naj bo na –18 °C, kar omogoča shranjevanje do 12 mesecev. Ne napolnite zamrzovalnika naenkrat – postopno dodajajte nove izdelke.
- Izberite sezonske pridelke: Zamrzujte tisto, kar je pozimi drago ali slabše kakovosti (npr. jagode, paradižnik, bučke). Krompir, zelje ali čebula so na voljo vse leto, zato zanje raje prihranite prostor.
- Nasvet: Ločite predele za zelenjavo, sadje in jagode, saj zamrznjeni izdelki zlahka prevzamejo vonjave.
Kako zamrzniti zelenjavo
Nekatere zelenjave niso primerne za zamrzovanje, saj postanejo kašaste (npr. kumare, redkvice, zelena solata). Tukaj so nasveti za ostale:
- Paradižnik: Po odmrzovanju izgubi obliko, a je odličen za juhe, omake ali enolončnice. Narežite ga na kocke ali kolobarje ali zmeljite s svežimi zelišči in zamrznite v silikonskih modelčkih.
- Bučke in jajčevci: Pred zamrzovanjem jih narežite na kocke ali kolobarje, blanširajte (potopite v vrelo vodo za 1–2 minuti) ali rahlo popražite na olju. Zamrznite v porcijah.
- Cvetača in brokoli: Razdelite na cvetke, operite in za 2–3 minute blanširajte v vreli vodi. To ohrani teksturo po odmrzovanju.
- Fižol in grah: Strune fižola ali grah blanširajte 2 minuti, da ohranite barvo in okus.
- Koruzni storži: Skuhajte jih in z nožem ločite zrna, ki jih zamrznite v vrečkah.
- Paprika: Narežite na koščke ali zamrznite cele za polnjenje – odstranite peclje in semena, posušite in zložite eno v drugo, da prihranite prostor.
- Korenje: Operite, olupite in narežite na kolobarje ali naribajte. Zamrznite surovo.
- Pesa: Skuhajte, naribajte in zamrznite za solate ali priloge.
- Mešanice za juhe ali enolončnice: Pripravite kombinacije, kot so:
- paradižnik, paprika, bučke;
- cvetača, korenje, grah, fižol;
- koruza, grah, paprika;
- jajčevci, paradižnik, paprika.
- Nasvet: Blanširanje (kratkotrajno kuhanje in ohlajanje v ledeni vodi) pomaga ohraniti barvo, teksturo in hranila.
Kako zamrzniti sadje
Izberite čvrsto, ne premehko sadje, da se po odmrzovanju ne spremeni v kašo:
- Banane: Olupite, narežite na 3–4 dele, posušite z brisačo in zamrznite v trdnih posodah. Zamrzovanje z lupino oteži uporabo.
- Jabolka in hruške: Narežite na koščke in pokapajte z limoninim sokom, da preprečite porjavenje.
- Marelice in breskve: Razpolovite, odstranite koščice in zamrznite v posodah.
- Pomaranče: Niso primerne za zamrzovanje, saj po odmrzovanju grenijo. Namesto tega zamrznite njihov sok ali naribano lupinico.
- Sadno pire: Mehko sadje zmeljite v pire in zamrznite v modelčkih za led za uporabo v sladicah ali smoothijih.
- Nasvet: Sadje razporedite na pladenj in ga predhodno zamrznite, nato ga prestavite v vrečke, da preprečite zlepljanje.
Kako zamrzniti jagode
Jagode po odmrzovanju postanejo mehke, zato jih pripravite vnaprej:
- Priprava: Odstranite peclje pri jagodah in kosmuljah, izluščite koščice iz sliv, češenj ali višenj, grozdje in ribez ločite od pecljev. Maline namočite v vodi, da odstranite morebitne nečistoče.
- Shranjevanje:
- Jagode, maline, robide: Zamrznite v posodah, da ohranijo obliko.
- Višnje, slive, črni ribez, borovnice, kosmulje: Primerni za vrečke, če so dobro osušeni.
- Pire: Zmeljite jagode v pire in zamrznite v majhnih posodah za sladice ali omake.
- Nasvet: Jagode položite na pladenj v eni plasti za hitro zamrzovanje, nato jih prestavite v vrečke, da ostanejo ločene.
Dodatni nasveti za uspešno zamrzovanje
- Preprečite vonjave: Zamrznjene izdelke shranjujte ločeno od mesa ali rib, saj zlahka vpijejo vonjave.
- Označevanje: Vedno zapišite datum in vsebino, da ne pozabite, kaj je v zamrzovalniku.
- Odmrzovanje: Sadje in jagode počasi odmrznite v hladilniku, zelenjavo pa uporabite neposredno iz zamrzovalnika za kuhanje.
- Uporaba: Zamrznjeni izdelki so odlični za smutije, juhe, omake, peko ali kompote.
- Nasvet: Če zamrzujete večje količine, investirajte v vakuumski zapiralnik, ki podaljša obstojnost.
Pripravite zaloge za zimo
Zamrzovanje jagod, zelenjave in sadja je preprost način, da ohranite poletne okuse in vitamine za celo leto. Z upoštevanjem teh nasvetov – od pravilne priprave do shranjevanja v majhnih porcijah – boste prihranili denar in zmanjšali količino zavržene hrane. Začnite zbirati sezonske dobrote že danes in uživajte v njihovem okusu tudi v najhladnejših mesecih!