Homov Koristni nasvetiZanimiva dejstva in raziskave Mladi spreminjajo pravila: Kako se informirajo s pametnim telefonom v roki

Mladi spreminjajo pravila: Kako se informirajo s pametnim telefonom v roki

avtor Julija
Mladi spreminjajo pravila: Kako se informirajo s pametnim telefonom v roki

Kako mladi danes sledijo novicam v svetu, kjer je informacija le en poteg zaslona stran? Digitalne novice za mlade so postale ključni del njihovega življenja, saj pametni telefon prevladuje kot glavno orodje za dostop do informacij. Raziskava, ki so jo izvedli raziskovalci z Univerze v Rosariu (UNR), razkriva, kako mladina prek družbenih omrežij in aplikacij oblikuje nove načine informiranja in družbene udeležbe. Odkrij, kako digitalne novice za mlade redefinirajo njihovo povezanost s svetom!

Pametni telefon kot okno v svet

Raziskava, ki je vključevala študente komunikologije in novinarstva iz 43 univerz v devetih latinskoameriških državah, kaže, da je pametni telefon postal osrednje orodje za dostop do informacij. Mladi ne iščejo novic na klasičen način prek televizije, radia ali tiskanih medijev, temveč se z njimi srečajo »mimogrede« med brskanjem po družbenih omrežjih, kot sta TikTok in Instagram. Ti platformi ponujata hitrost, vizualno privlačnost in dostopnost, kar mladim omogoča, da novice konzumirajo kjerkoli in kadarkoli.

Mladi spreminjajo pravila: Kako se informirajo s pametnim telefonom v roki

Zakaj pametni telefon?

  • Praktičnost: Omogoča takojšen dostop do informacij med vsakodnevnimi aktivnostmi.
  • Interaktivnost: Mladi aktivno preverjajo in delijo vsebine, ki jih pritegnejo.
  • Prilagodljivost: Algoritmi prilagajajo novice njihovim interesom, čeprav to lahko omeji raznolikost.

Kako mladi konzumirajo novice?

Digitalne novice za mlade niso le suhoparne informacije, temveč mešanica zabave, izobraževanja in navdiha. Mladi prehajajo med različnimi dejavnostmi na telefonu – od pošiljanja sporočil do poslušanja podcastov – in ob tem »naletijo« na novice. Razvili so sofisticirane strategije za obvladovanje informacij:

  • Izbira platform: Raje uporabljajo TikTok in Instagram za hitre, vizualne in avdiovizualne vsebine, ki so lahko tudi zabavne.
  • Preverjanje virov: Za izogibanje dezinformacijam in lažnim novicam uporabljajo glasila, obvestila aplikacij in preverjene profile.
  • Vplivneži kot viri: Vplivneže dojemajo kot zaupanja vredne in bližnje sogovornike, zlasti pri družbenih ali političnih temah.

Primer: Med pomikanjem po TikToku mlada oseba naleti na kratek video vplivneža, ki razlaga novo okoljsko politiko. Video je privlačen, informativen in spodbuja deljenje, kar mlade motivira, da se poglobijo v temo ali jo delijo s prijatelji.

Zakaj mladi izogibajo novicam?

Pomemben pojav, ki ga je raziskava odkrila, je izogibanje novicam. Mladi pogosto zavestno preskočijo določene vsebine iz več razlogov:

  • Čustveni vpliv: novice o nasilju, kot so streljanja v Rosariu, lahko povzročijo občutke žalosti, strahu ali nemoči.
  • Preobremenjenost: Preveč informacij vodi v anksioznost ali izčrpanost.
  • Nezaupanje: Mladi ne zaupajo vedno medijem, saj zaznajo komercialne ali politične motive.

Poleg tega polarizacija v medijih in politiki krepi nezaupanje do virov, ki se ne ujemajo z njihovimi prepričanji. Namesto tega raje iščejo informacije prek osebnih stikov, kot so družina, prijatelji ali vplivneži, ki jim dajejo občutek bližine.

Mladi spreminjajo pravila: Kako se informirajo s pametnim telefonom v roki

Nove oblike družbene udeležbe

Digitalne novice za mlade niso le pasiven proces – mladi aktivno soustvarjajo svojo informacijsko izkušnjo. Z deljenjem vsebin, komentiranjem ali ustvarjanjem lastnih objav na družbenih omrežjih gradijo povezovalne državljanstva. To pomeni, da novice niso le informacija, temveč orodje za družbeno povezovanje, izražanje identitete in sodelovanje v javnih razpravah.

Kaj iščejo v novicah?

  • Uporabnost: Vsebina, ki jim pomaga razumeti svet ali izboljšati veščine.
  • Zabava: Novice, ki so podane na privlačen, humoren ali navdihujoč način.
  • Družbena povezanost: Informacije, ki jih lahko delijo, da se počutijo aktualni in vključeni.

Primer: Mlada oseba deli Instagram objavo o podnebnih protestih, ker jo vsebina navdihuje in želi spodbuditi razpravo med prijatelji. To ni le informacija, temveč način izražanja stališča.

Izzivi digitalnega okolja

Čeprav algoritmi platform olajšajo dostop do prilagojenih vsebin, hkrati omejujejo raznolikost informacij, kar lahko vodi v t. i. informacijske mehurčke. Mladi se tega zavedajo in zato razvijajo strategije, kot je spremljanje več virov ali preverjanje informacij prek iskalnikov. Vendar to zahteva čas in trud, kar lahko poveča občutek preobremenjenosti.

Prihodnost informiranja

Digitalne novice za mlade kažejo, da se mladina ne le prilagaja digitalnemu okolju, temveč aktivno oblikuje nove načine družbene udeležbe. Z uporabo pametnih telefonov, družbenih omrežij in vplivnežev mladi gradijo dinamičen odnos do informacij, ki združuje zabavo, izobraževanje in družbeno odgovornost. Povabi prijatelje na razpravo o tem, kako se informirate, in razmislite, kako lahko skupaj soustvarjate bolj povezan svet. Naj tvoj pametni telefon postane orodje za navdih in spremembe!

Morda vam bo tudi všeč

Pustite komentar