Homov Lepota in zdravje Razčlenitev: Kako brati sestavine kozmetike, če nisi kemik (in ali je to sploh potrebno)

Razčlenitev: Kako brati sestavine kozmetike, če nisi kemik (in ali je to sploh potrebno)

avtor Julija
Razčlenitev: Kako brati sestavine kozmetike, če nisi kemik (in ali je to sploh potrebno)

Tema branja sestavin kozmetike je priljubljena – skupnosti in blogerji razčlenjujejo izdelke, kar privlači veliko pozornosti. Nekateri zaračunavajo analizo, kar v dobi pametnih orodij preseneča. Kako torej razumeti sestavine in ali je to vredno truda? Tukaj je pogled na vprašanje.

Je razčlenjevanje sestavin smiselno?

Razstavljanje avtomobila na dele ne naredi mehanika – in sestaviti ga nazaj je izziv. Sestavine kozmetike niso navodila za igračo. Površinsko poznavanje komponent ne razkrije, kako delujejo skupaj. Na embalaži ni natančnih količin.

Po INCI so sestavine navedene po padajočem vrstnem redu, če je več kot 1 %. Pod 1 % so lahko zapisane poljubno za tistimi z višjo vsebnostjo. Če je v kremi 0,01 % ekstrakta redke rastline, je lahko kjerkoli na seznamu – brez velikega pomena. Sestava ne pove, kakšna je tekstura, vonj ali primernost za kožo. Odločanje o nakupu samo po seznamu je polovična resnica.

Razčlenitev: Kako brati sestavine kozmetike, če nisi kemik (in ali je to sploh potrebno)Kdaj je poznavanje sestavin koristno?

Osnovno razumevanje je včasih v pomoč. Tukaj je nekaj primerov:

  1. Občutljiva ali razdražena koža
    • Izdelki z močnimi dišavami ali eteričnimi olji lahko povzročijo težave. Evropska komisija SCCS ima seznam 26 alergenov, ki ga upoštevajo pri hipoalergenih izdelkih. Parabeni in silikoni niso na seznamu – so varni in raziskani v dovoljenih količinah.
  2. Etičnost, veganski sestav ali ekološki izvor
    • To je jasno označeno na embalaži z velikimi črkami. »Cruelty-free« pomeni, da končni izdelek ni testiran na živalih, a veliko sestavin je bilo testiranih v preteklosti. Pogosto je to marketinški trik.
  3. Sestavine, ki koži ne ustrezajo
    • Če vitamin C povzroča draženje, je bolje tak izdelek preskočiti, ne glede na pohvale.
  4. Obljube o močnih učinkih
    • Le malo sestavin res spremeni kožo: kisline, vitamini A (retinol), B3 (niacinamid), C. Rastlinski izvlečki so dodatek. Preveriti je smiselno obliko in približno vsebnost. Retinyl Palmitate v kremah proti staranju nima učinka – pogosta past poceni znamk. Čista askorbinska kislina (nad 5 %) deluje močno, a hitro razpade – dobro je to vedeti pred nakupom dragega seruma.

Kaj iskati v preprosti kremi?

Za vlaženje so ključne sestavine, ki obnavljajo kožno pregrado: ceramidi, niacinamid, holesterol, hialuronska kislina. Če jih ni, izdelek ni slab – morda je za nego ali zaščito. Seznam je del zgodbe, ne celota.

Razčlenitev: Kako brati sestavine kozmetike, če nisi kemik (in ali je to sploh potrebno)Pristop brez zapletov

Blogerji-kemiki, ki pojasnjujejo učinke izdelkov brez delitve na »dobre« in »slabe«, so bolj uporabni kot strašenje s parabeni ali silikoni. Branje sestavin je kot pogled v recept – pomaga, a pravi občutek pride z uporabo.

Kozmetika je izkušnja, ne seznam!

Razčlenjevanje sestavin je zanimivo, a ne pove vsega. Prisluhnite koži, preverite obljube in uživajte v negi. Kozmetika je več kot kemija – je občutek in užitek. Izberite, kar ustreza, in naj bo prijetno!

Morda vam bo tudi všeč

Pustite komentar