Varnost na motociklu je ključnega pomena, saj podatki kažejo, da motoristi predstavljajo pomemben delež smrtnih žrtev med ranljivimi udeleženci v prometu. V Sloveniji je leta 2024 na cestah umrlo 289 motoristov, kar je rahlo povečanje glede na prejšnje leto. Medtem ko se pripravljajo novi ukrepi za izboljšanje varnosti, smo pripravili seznam desetih elementov, ki lahko motoristom nudijo dodatno zaščito. Čeprav še niso obvezni, jih bo zakonodaja kmalu predpisala – nekateri so že zdaj obvezni pri praktičnem usposabljanju za vozniško dovoljenje kategorije A.
Čelada – temelj varnosti
Trenutno je čelada najpomembnejši in obvezni zaščitni element za motoriste v Sloveniji, tako na mestnih kot medkrajevnih cestah. Biti mora homologirana po evropskih standardih, kar preverite na oznaki z znakom »E« in številko 9 (ECE R22-05). Priporočajo se integralne čelade, saj zagotavljajo celovitejšo zaščito. A čelada ni dovolj – tukaj je deset dodatnih elementov, ki bodo kmalu postali standard.
1. Interkomunikator
Interkomunikatorji omogočajo prostoročno komunikacijo, povezavo s pametnim telefonom in navigacijo brez motenj pri vožnji. Biti morajo certificirani za uporabo v čeladi in ne smejo ogrožati varnosti. Omogočajo klicanje, sprejemanje navodil GPS in pogovor z drugimi motoristi – vse brez uporabe rok.
2. Svetlobna oznaka V16
Čeprav bo svetlobna oznaka V16 od januarja 2026 obvezna za avtomobile, je priporočljiva tudi za motorje. V Sloveniji motorjem sicer ni predpisana, a zagotavlja 360-stopinjsko vidljivost. Povezana je s sistemom DGT 3.0, kar omogoča hitrejšo pomoč in opozarjanje drugih voznikov. Na trgu so že univerzalni nosilci z magnetom za pritrditev na motor.
3. Zračni meh za motoriste
Zračni meh ščiti prsni koš, kjer se po statističnih podatkih pojavi 35 % smrtnih poškodb in več kot 25 % hospitalizacij motoristov. V Sloveniji je že obvezen pri praktičnem usposabljanju za kategorijo A, kmalu pa bo postal standardna oprema.
4. Rokavice
Rokavice izboljšajo oprijem in ščitijo roke ob padcu, hkrati pa nudijo udobje v mrazu ali dežju. Biti morajo homologirane po standardu EN 13594 z oznako CE. V Sloveniji jih bodo kmalu predpisali, trenutno pa so obvezne pri izpitu za kategorijo A.
5. Jakna
Motoristična jakna z dolgimi rokavi mora biti odporna na obrabo in opekline. Ščiti pred mrazom, soncem in vetrom, priporočajo se svetle barve ali odsevni elementi za boljšo vidljivost. Izbirajte modele s ščitniki za hrbet, ramena in komolce.
6. Okrepljene hlače
Dolge hlače, odporne na obrabo, ščitijo pred poškodbami ob padcih. Pomembno je, da vključujejo ščitnike za boke, kolena in golenice, kar povečuje varnost na slovenskih cestah.
7. Hrbtni ščitnik
Hrbtenica je zelo ranljiva, zato je hrbtni ščitnik odlična dodatna zaščita. Čeprav še ni obvezen, je vse bolj priljubljen med motoristi v Sloveniji.
8. Škornji
Škornji z zaščito za golenice in gležnje so priporočljivi vse leto. Izdelani naj bodo iz usnja ali podobnega sintetičnega materiala. V Sloveniji so že obvezni pri praktičnem delu izpita za kategorijo A.
9. Očala z upogljivimi ročaji
Očala so ključna, še posebej za tiste z okvaro vida. Kovinske ali toge monture lahko ob padcu povzročijo poškodbe, zato so priporočljiva očala iz polikarbonata z upogljivimi ročaji, ki zmanjšajo tveganje.
10. Vodoodporen komplet
Komplet iz jakne in hlač ščiti pred dežjem in vetrom ter doda plast udobja in varnosti. V Sloveniji, kjer je vreme spremenljivo, je to zelo praktična izbira.
Varnost na prvem mestu
Ti elementi lahko znatno povečajo varnost motoristov, a ključna ostaja odgovorna vožnja. V Sloveniji, kjer motoristi spadajo med ranljive udeležence v prometu, je pomembno, da tudi ostali vozniki pazijo na mrtve kote, še posebej pri večjih vozilih, kot so tovornjaki ali avtobusi. Z uporabo teh desetih elementov, ki bodo kmalu obvezni, lahko motoristi že zdaj naredijo korak k varnejši vožnji.