Homov Lepota in zdravje Zakaj je higiena nog pomembna in kako jo pravilno vzdrževati

Zakaj je higiena nog pomembna in kako jo pravilno vzdrževati

avtor Julija
Zakaj je higiena nog pomembna in kako jo pravilno vzdrževati

Skrb za higieno nog presega zgolj menjavo nogavic ali hitro umivanje. Neustrezna nega lahko privede do resnih zdravstvenih težav, od neprijetnega vonja do okužb ali celo hudih zapletov. Razkrivamo, zakaj je redna higiena nog ključna in kako pravilno poskrbeti za stopala, da ostanejo zdrava in udobna. S temi preprostimi nasveti boš preprečil/a težave in ohranil/a svoje noge v odlični formi!

Nevarnosti slabe higiene nog

Pomanjkljiva higiena nog ne povzroča le neprijetnega vonja – lahko vodi do resnih zdravstvenih težav:

  • Glivične okužbe: Toplo in vlažno okolje na stopalih je idealno za razmnoževanje glivic, ki povzročajo mikoz(»atletsko stopalo«). Simptomi vključujejo luščenje, razpokano kožo med prsti, srbenje in bolečino. Glivice se lahko razširijo na druge dele stopala ali na nohte, kar povzroči spremembo barve, zadebelitev ali lomljenje nohtov. Skozi razpoke lahko vstopijo tudi bakterije, kar poveča tveganje za okužbe.
  • Zapleti pri sladkorni bolezni: Sladkorna bolezen poškoduje žile in živce, kar lahko zmanjša občutljivost v nogah. Manjše rane ali razjede ostanejo neopažene, slaba prekrvavitev pa otežuje celjenje. Brez ustrezne higiene se rane zlahka okužijo, v najhujših primerih pa lahko pride do gangrene, ki zahteva amputacijo.
  • Parazitske okužbe: Hoja bos po onesnaženi zemlji (npr. z iztrebki) lahko povzroči okužbo s parazitskim črvom, imenovanim ankilostoma, ki vodi do ankilostomoze. Simptomi vključujejo bolečine v trebuhu, drisko, izgubo teže, utrujenost in slabokrvnost. Čeprav je v Sloveniji to redko, je tveganje večje v tropskih državah z vročim in vlažnim podnebjem ter slabimi higienskimi razmerami.

Zakaj je higiena nog pomembna in kako jo pravilno vzdrževatiKako pravilno skrbeti za higieno nog

Z upoštevanjem teh preprostih pravil boš zaščitil/a stopala pred okužbami in ohranil/a njihovo zdravje:

  1. Vsakodnevno umivanje: Noge umivaj vsaj enkrat dnevno z milo in toplo vodo. Posebno pozornost posveti predelom med prsti. Po umivanju jih temeljito obriši do suhega, saj vlaga spodbuja razvoj glivic.
  2. Redni pregledi stopal: Vsaj med umivanjem preglej stopala za rane, otekline, suho kožo ali znake glivic na nohtih (npr. sprememba barve). Manjše rane očisti z vodo in zaščiti z obližem. Če se ne celijo v nekaj dneh, obišči zdravnika.
  3. Udobna obutev: Izberi čevlje prave velikosti iz zračnih materialov, kot sta usnje ali mrežasta tkanina. Priporočljivi so modeli z nizko peto, okroglim vrhom za svobodno gibanje prstov, zaponko za oporo in prožno, nedrsečo podlago. Čevlje kupuj popoldne, ko so noge rahlo otekle, in se izogibaj modelom, ki jih je treba »razhoditi«, saj povečajo tveganje za žulje ali okužbe.
  4. Dnevna menjava nogavic: Nogavice ali najlonke menjaj vsak dan, saj se v njih nabirajo bakterije, ki povzročajo vonj in spodbujajo glivice. Če je mogoče, menjaj tudi čevlje ali jih temeljito posuši, da preprečiš vlažno okolje.
  5. Osebni higienski pripomočki: Uporabljaj le svoje brisače, ščipalke za nohte in čevlje. Deljenje poveča tveganje za glivične okužbe, tudi med družinskimi člani.
  6. Pravilno striženje nohtov: Nohte na nogah striži enkrat tedensko, ne prekratko, in ohrani ravne robove, da preprečiš vraščanje. Debele nohte raje spili s pilico.
  7. Zaščita v javnih prostorih: V bazenih, telovadnicah, tuših ali hotelskih sobah nosi japonke ali natikače, da se izogneš stiku z glivicami, ki povzročajo mikoz. Bosonoga hoja po zemlji ali pesku prav tako poveča tveganje za okužbe ali poškodbe.
  8. Skrb pri pedikuri: V salonu preveri, ali orodje sterilizirajo po vsakem klientu, najbolje v suhožarnem aparatu. Zahtevaj, da mojster pred teboj odpre sterilni komplet za pedikuro.
  9. Izogibanje ribjemu pilingu: Piling z ribicami (garra rufa) je tvegan, saj voda in ribe niso ustrezno razkuženi, kar poveča možnost okužb. Znani so primeri, ko je takšna storitev povzročila hude bakterijske okužbe, celo z amputacijo prstov. Poleg tega je postopek etično sporen, saj ribe stradajo, da bi jedle odmrlo kožo.

Zakaj je higiena nog pomembna in kako jo pravilno vzdrževatiNa kaj biti pozoren/a?

  • Znaki okužbe: Če opaziš vztrajno srbenje, razpokano kožo, spremenjene nohte ali nepojasnjene bolečine, obišči zdravnika ali dermatologa.
  • Sladkorna bolezen: Če imaš diabetes, redno pregleduj stopala in se posvetuj z zdravnikom o posebni negi, saj so tveganja za zaplete večja.
  • Kakovost obutve: Ne varčuj pri čevljih – slabo prezračevanje ali neudobni modeli povečajo tveganje za žulje, glivice ali poškodbe.
  • Potovanja: V vročih in vlažnih državah bodi še posebej pozoren/a na bosonogo hojo in higieno, da se izogneš parazitskim okužbam.

Zakaj je to pomembno?

Pravilna higiena nog preprečuje okužbe, izboljšuje udobje in zmanjšuje tveganje za resne zdravstvene zaplete, še posebej pri ljudeh s sladkorno boleznijo ali občutljivo kožo. Z rednim umivanjem, pregledovanjem stopal, ustrezno obutvijo in previdnostjo v javnih prostorih boš ohranil/a zdrava stopala in preprečil/a neprijetne težave. Začni že danes: umij noge, preglej nohte ali investiraj v kakovostne čevlje! Tvoje noge ti bodo hvaležne, ti pa boš užival/a v lahkotnem koraku brez skrbi.

Morda vam bo tudi všeč

Pustite komentar