Morda si prepričana, da poznaš svojo številko obutve – navsezadnje si jo kupovala že neštetokrat. Vendar raziskava iz leta 2014, ki so jo izvedli na Kraljevem kolidžu za ortopedijo v Veliki Britaniji, razkriva, da kar tretjina moških in polovica žensk nosi obutev, ki jim ne ustreza. Zakaj? Pogosto zato, ker iz navade izbiramo isto številko, ne da bi upoštevali spremembe stopala, ki se z leti, povečanjem telesne teže ali poškodbami poveča. Stopalo se spreminja celo čez dan – proti večeru rahlo oteče, zato je obutev najbolje preizkušati popoldne ali zvečer. Po besedah podiatra Berkeleyja Jensena je pravilna izbira obutve ključna za preprečevanje težav s stopali, pri čemer je priporočljivo, da stopalo izmeri strokovnjak, še posebej, če imaš visok stopalni lok. Preberi, kateri znaki kažejo, da tvoja obutev morda ni prave velikosti, in kako to popraviti!
1. Modrice na nohtih
Poškodovani nohti na nogah so pogost znak nepravilne obutve. Modrice na prstih so običajne pri tekačih, košarkarjih ali baletnikih, a če ne spadaš mednje, je vzrok verjetno pretesna obutev. Preozki čevlji pritiskajo na nohte, kar povzroči hematome. Če opaziš modrice, preveri, ali tvoji čevlji dopuščajo vsaj 0,5 cm prostora pred prsti.
Nasvet: Pri nakupu obutve vedno preveri, ali lahko premikaš prste, in izberi model z dovolj prostora v sprednjem delu.
2. Žulji in kurja očesa
Če se žulji ali kurja očesa pojavijo pri raznosi novih čevljev, je to normalno. A če so stalni spremljevalci, je to rdeča zastavica. Po Jensenovih besedah so poškodbe kože znak, da je obutev bodisi pretesna in nenehno drgne stopalo bodisi prevelika, kar povzroča drsenje stopala znotraj čevlja. Oboje vodi do trenja in poškodb kože.
Nasvet: Stopalo izmeri zvečer in izberi obutev, ki se tesno prilega, a ne stiska. Uporabi lahko tudi zaščitne obliže za predele, nagnjene k žuljem.
3. Težave z občutljivostjo
Pretesna obutev ne poškoduje le kože, temveč tudi živce. Dolgotrajno nošenje nepravilne obutve lahko povzroči nevropatijo podplatnih živcev, ki se kaže z žgočo bolečino, mravljinčenjem, otrplostjo ali povečano občutljivostjo. Jensen opozarja, da lahko ignoriranje teh znakov privede do resnih deformacij stopala in težav z gibanjem, čeprav je nevropatija ob zgodnjem ukrepanju ozdravljiva.
Nasvet: Če opaziš mravljinčenje ali otrplost, čim prej obišči podiatra in zamenjaj obutev za takšno z več prostora.
4. Bolečine v stopalih
Če te po snemanju čevljev bolijo stopala ali čutiš bolečino čez dan, je vzrok pogosto nepravilna obutev. Preozki čevlji, pomanjkanje opore (npr. pri natikačih ali balerinkah), visoke pete ali čevlji z ozkim sprednjim delom povzročajo nelagodje. Jensen priporoča ortopedske vložke, ki jih prilagodi strokovnjak, saj zagotavljajo pravilno oporo stopalnemu loku.
Nasvet: Izberi obutev z blaženjem in oporo za lok. Če imaš visok lok, razmisli o vložkih ali obutvi, prilagojeni tvojemu stopalu.
5. Bolečine v gležnjih, mečih ali kolenih
Nepravilna obutev ne škodi le stopalom, temveč tudi drugim delom telesa. Jensen pojasnjuje, da napačna porazdelitev obremenitve povzroča bolečine v gležnjih, mečih ali kolenih, saj stopalo ne absorbira udarcev pravilno. To je še posebej očitno pri preozki ali preveliki obutvi, ki spreminja naravno gibanje.
Nasvet: Izberi obutev z blaženjem pete in zadostno oporo. Če bolečine vztrajajo, se posvetuj z ortopedom.
6. Sprememba hoje
Nepravilna obutev lahko nezavedno spremeni tvoj način hoje. Če opaziš, da v novih čevljih šepaš, hodiš počasneje ali se izogibaš dolgim korakom, so čevlji verjetno neustrezni. Telo se prilagaja, da zmanjša bolečino, kar vodi do nenaravnega gibanja in poveča tveganje za poškodbe.
Nasvet: Pred nakupom hodi v čevljih vsaj 5–10 minut po trgovini, da preveriš, ali ti omogočajo naravno hojo.
7. Deformacije stopala
Dolgotrajno nošenje nepravilne obutve lahko povzroči resne deformacije. Po statistiki se vsak deseti človek sreča z mletkoobrazno deformacijo prstov, pri kateri se prsti upognejo navzdol, srednji del pa se dvigne. Druga pogosta težava je valgusna deformacija palca (»kost na palcu«), ki jo pospešujeta preozka obutev ali visoke pete. Te težave pogosto zahtevajo operativni poseg, zato je preventiva ključna.
Nasvet: Izogibaj se obutvi z ozkim sprednjim delom ali visokimi petami za vsakodnevno nošenje. Redno preverjaj stanje stopal in ob znakih deformacij obišči zdravnika.
Kako izbrati pravo obutev?
Da bi preprečila težave, upoštevaj te nasvete:
- Izmeri stopalo: Zvečer postavi stopalo na papir, obriši njegov obris in izmeri razdaljo od pete do najdaljšega prsta. Upoštevaj večjo vrednost, če se stopali razlikujeta.
- Upoštevaj širino: Poleg dolžine preveri tudi širino stopala (obseg v najširšem delu). Če imaš širše stopalo, izberi modele z oznako »široko« (npr. E ali EE).
- Preizkusi obutev: Hodi v čevljih vsaj 5 minut, da preveriš udobje. Prsti morajo imeti 0,5–1 cm prostora, peta pa se ne sme premikati.
- Uporabi vložke: Ortopedski vložki lahko izboljšajo oporo in prilagodijo obutev tvojemu stopalu.
- Obišči strokovnjaka: Če opaziš katerega od zgornjih znakov, se posvetuj s podiatrom ali ortopedom za natančno meritev in priporočila.
Zakaj je to pomembno?
Nošenje obutve napačne velikosti ne povzroča le nelagodja, temveč vodi do resnih zdravstvenih težav, od bolečin in poškodb do trajnih deformacij stopal. Pravilna obutev izboljša udobje, hojo in splošno zdravje telesa. Začni že danes: izmeri svoja stopala, preveri, ali tvoja trenutna obutev ustreza, in po potrebi investiraj v kakovostne čevlje ali vložke. Tvoja stopala ti bodo hvaležna, ti pa boš hodila bolj samozavestno in brez bolečin!